“Mówcie do siebie psalmami…” — Centralne Nabożeństwo Biblijne w Łodzi
- 14 maja, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Kościół Starokatolicki Mariawitów był w tym roku gospodarzem centralnego Nabożeństwa Biblijnego organizowanego przez łódzki oddział Polskiej Rady Ekumenicznej. Spotkanie, połączone z uroczystym nabożeństwem, odbyło się wczoraj, 13 maja, w Parafii mariawickiej p.w. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi. Szczególnym punktem mszy była homilia, którą wygłosił ks. prof. Zachariasz Łyko z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W nabożeństwie uczestniczyli również przedstawiciele innych Kościołów należących do PRE z przewodniczącym jej łódzkiego […]
Kościół Starokatolicki Mariawitów był w tym roku gospodarzem centralnego Nabożeństwa Biblijnego organizowanego przez łódzki oddział Polskiej Rady Ekumenicznej. Spotkanie, połączone z uroczystym nabożeństwem, odbyło się wczoraj, 13 maja, w Parafii mariawickiej p.w. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi. Szczególnym punktem mszy była homilia, którą wygłosił ks. prof. Zachariasz Łyko z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W nabożeństwie uczestniczyli również przedstawiciele innych Kościołów należących do PRE z przewodniczącym jej łódzkiego oddziału ks. Adamem Kleszczyńskim na czele.
Pośród zaproszonych gości znaleźli się również ks. dziekan Stanisław Muchewicz z Kościoła Polskokatolickiego, ks. Mirosław Karauda — pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, duchowni Kościoła Ewangelicko–Metodystycznego – pastorzy Ryszard Zimoń i Jacek Olejniczak. Delegatem abpa W. Ziółka, metropolity łódzkiego, był ks. dr Andrzej Dąbrowski, kanclerz Kurii Archidiecezjalnej. Towarzystwo Biblijne w Polsce reprezentowała Pani Dyrektor Generalna Małgorzata Platajs.
Motywem przewodnim spotkania z okazji Ekumenicznego Święta Biblii były słowa zPsalmu 9 - „Śpiewajcie Panu…”. Już w pierwszych słowach liturgii podkreślano, iż Pismo Święte na wiele sposobów przybliża nas do Boga, że daje nam również wzory modlitw i hymnów, którymi możemy wyrazić swoją przynależność do wspólnoty chrześcijańskiej. „Biblia stanowi wspólny język dla wyznawców Jezusa Chrystusa. Musi zatem powstać jej uniwersalny, ekumeniczny przekład. Słowa, które kieruje do nas Bóg muszą być zawsze blisko nas, muszą być jasne i zrozumiałe dla każdego wierzącego” – powiedziała dyr. TB Małgorzata Platajs.
Od słów wdzięczności za zaproszenie do udziału w centralnym Nabożeństwie Biblijnym rozpoczął swą homilię wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT) ks. Zachariasz Łyko. Podkreślił, iż szczególnie ceni sobie doskonały dialog ekumeniczny ze zgromadzonymi tu Kościołami, ale również owocną współpracę w komisjach nadzorujących przekłady Biblii. W kazaniu Ksiądz Profesor powoływał się na List św. Pawła do Tymoteusza. Cytując biblijne fragmenty zaznaczał, iż Pismo Święte jest księga dla każdego, nie tylko dla teologów i duchownych. Zwrócił uwagę na fakt, iż szczególnie „podatnym” materiałem na Słowo Boże są dzieci i młodzież. Biblia jest bowiem źródłem nieprzejednanej mądrości; nie tej ziemskiej, która częstokroć jest obłudna, ale takiej, która wiedzie nas ku życiu wiecznemu w Panu Jezusie. Każde jej słowo jest dowodem nadprzyrodzonego Objawienia Bożego.
„Pismo Święte to księga pożyteczna, pożyteczna do nauczania życia, etyki i wiary. Tylko ona obrazuje nam plan Zbawienia Bożego i tylko ona rozjaśnia nam mroki naszych serc. Biblia przekonuje i utwierdza w prawdziwej miłości do Boga. Jest drogowskazem do tego aby człowiek stał się doskonałym stworzeniem Ojca Niebieskiego, aby był godny naśladowania, otwarty, serdeczny i uszczęśliwiający innych. Aby stał się człowiekiem wielkiej wiary ale i równie wielkiego czynu” – mówił ks. prof. Zachariasz Łyko.
Po kazaniu biskup Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Ludwik M. Jabłoński podziękował wszystkim zgromadzonym w kościele. Wyraził nadzieję, iż więcej ludzi będzie szukać w Piśmie Świętym świadectwa chrześcijańskiego i że prace nad ekumeniczną Biblią będą nadal trwały. Zwieńczeniem uroczystej mszy była adoracja Najświętszego Sakramentu, którą swoim śpiewem udoskonalił Chór Diecezji Śląsko-Łódzkiej.
„Mówicie do siebie psalmami, hymnami i pieśniami natchnionymi. Śpiewajcie i grajcie waszym sercem.…” (List św. Pawła Apostoła do Efezjan 5;19).
Na drugim zdjęciu (od prawej) ks. prof. Zachariasz Łyko oraz bp Ludwik M. Jabłoński