Sanok: Bądźcie mężni — tak jak św. Dymitr
- 15 listopada, 2007
- przeczytasz w 2 minuty

Zachętę do mężnego wyznawania wiary w codziennym życiu usłyszeli uczestnicy uroczystości odpustowej w greckokatolickiej parafii św. Dymitra w Sanoku-Dąbrówce. Odpust odbył się 11 listopada, uczestniczyli w nim grekokatolicy, rzymskokatolicy oraz prawosławni.
Zachętę do mężnego wyznawania wiary w codziennym życiu usłyszeli uczestnicy uroczystości odpustowej w greckokatolickiej parafii św. Dymitra w Sanoku-Dąbrówce. Odpust odbył się 11 listopada, uczestniczyli w nim grekokatolicy, rzymskokatolicy oraz prawosławni.
Gospodarzem uroczystości był proboszcz ks. Ireneusz Kondrów, Mszy św. przewodniczył igumen monasteru (przełożony klasztoru) bazylianów w Przemyślu o. Igor Harasim OSBM. Koncelebransami byli greckokatoliccy duchowni ks. Bogdan Kiszko z Komańczy i dziekan dekanatu sanockiego ks. Jarosław Wienc z Mokrego. W uroczystościach uczestniczył ks. Andrzej Żuraw z greckokatolickiej parafii w Komańczy oraz franciszkanie z Sanoka — o. Stanisław Glista OFMConv i o. Witold Pobiedziński OFMConv. Zgromadzili się wierni należący do Kościoła greckokatolickiego – do parafii w Sanoku, Komańczy, Kulasznem i Mokrem, oraz do Kościoła rzymskokatolickiego i Kościoła prawosławnego.
W kazaniu o. Harasim nawiązał do postaci św. Dymitra, patrona cerkwi. Podkreślił on, że współczesny świat potrzebuje świadków wiary na podobieństwo żyjącego w IV wieku św. Dymitra. Męczennik ten dał przykład mądrego zmagania się z różnymi przeciwnościami. O. Harasim podkreślił, że od św. Dymitra możemy uczyć się przede wszystkim mężnego wyznawania wiary.
Św. Dymitr żył na przełomie III i IV wieku, pochodził z rodziny senatorskiej, doszedł do wysokiej rangi w armii cesarskiej. Pełnił funkcję naczelnika greckiego miasta Saloniki. Po przyjęciu chrztu był gorliwym głosicielem wiary w Chrystusa, za co zginął jako męczennik w 306 roku. Na ikonach przedstawiany jest najczęściej jako młody żołnierz w zbroi z mieczem lub włócznią oraz tarczą. Jego wizerunek często można spotkać w ikonostasach wśród tzw. ikon namiestnych. Jest on patronem wielu cerkwi, wojowników i rycerzy. Do rozwoju kultu św. Dymitra wśród Słowian przyczynili się w IX wieku święci Cyryl i Metody.
Pierwotna cerkiew św. Dymitra w Sanoku-Dąbrówce została wzniesiona przed rokiem 1573, obecną świątynię zbudowano w 1867 roku. Pierwszą po II wojnie światowej liturgię greckokatolicką sprawowano w niej w grudniu 1995 roku. Do cerkwi w 1982 roku dobudowano kościół, który stał się siedzibą nowej parafii rzymskokatolickiej Narodzenia NMP.
Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy jedna metropolia przemysko-warszawska, do której należy archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska. Stolica metropolii znajduje się w Przemyślu. Parafia w Sanoku-Dąbrówce należy do dekanatu sanockiego, jednego z sześciu w archidiecezji przemysko-warszawskiej.
Na zdj. uroczystości odpustowe w cerkwi św. Dymitra w Sanoku-Dąbrówce, 11 listopada 2007 r. /fot. Witold Pobiedziński OFMConv