Sanok: Boska Liturgia i franciszkański chór w cerkwi
- 11 czerwca, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Uczestnicy drugiego dnia Ekumenicznego i Międzyreligijnego Festiwalu „Jeden Bóg — wiele kultur” spotkali się w prawosławnej cerkwi katedralnej w Sanoku, gdzie miała miejsce Boska Liturgia oraz koncert chóru z sanktuarium franciszkańskiego Matki Bożej Pocieszenia. Gospodarzem drugiego dnia festiwalu był Kościół prawosławny. 10 czerwca w cerkwi Świętej Trójcy, która jest katedrą prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej, Boskiej Liturgii przewodniczył abp Adam Dubec. Razem z nim liturgię […]
Uczestnicy drugiego dnia Ekumenicznego i Międzyreligijnego Festiwalu „Jeden Bóg — wiele kultur” spotkali się w prawosławnej cerkwi katedralnej w Sanoku, gdzie miała miejsce Boska Liturgia oraz koncert chóru z sanktuarium franciszkańskiego Matki Bożej Pocieszenia.
Gospodarzem drugiego dnia festiwalu był Kościół prawosławny. 10 czerwca w cerkwi Świętej Trójcy, która jest katedrą prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej, Boskiej Liturgii przewodniczył abp Adam Dubec. Razem z nim liturgię sprawował kanclerz kurii ks. Jan Antonowicz i protodiakon ks. Antoni Jary. Liturgię ubogacał śpiewem występujący gościnnie Chór Stauropigialnego Bractwa św. Andrzeja Apostoła ze Lwowa, którego koncert dzień wcześniej w kościele franciszkańskim zainaugurował festiwal.
W homilii ks. Antonowicz podkreślił, że 10 czerwca Kościół prawosławny wspomina męczenników całej Rusi. Są oni świadkami wiary, dali przykład wierności Chrystusowi i Ewangelii, a ich krew stała się zasiewem nowych chrześcijan. Ks. Kanclerz zaznaczył, że bardzo bliskim i drogim mieszkańcom Podkarpacia jest święty Maksym Gorlicki, zabity przez wojska austriackie w 1914 roku w Gorlicach k. Nowego Sącza. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny kanonizował go w 1994 roku. Po Eucharystii odbył się koncert w wykonaniu Liturgicznego Chóru Męskiego Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Sanoku, działającego od czterech lat przy kościele franciszkańskim Podwyższenia Krzyża Świętego. Dyrygentem chóru jest o. Jacek Wójtowicz OFMConv, propagator kultury muzycznej i dyrektor festiwalu organowo-kameralnego Muzyka Młodych u Franciszkanów. Chórzyści wykonali wielogłosowe aranżacje najstarszego śpiewu Kościoła zachodniego, czyli chorału gregoriańskiego; przedstawili również pieśni maryjne.
Ks. Antonowicz podkreślił, że koncert chóru z Kościoła rzymskokatolickiego w sanockiej cerkwi jest wydarzeniem historycznym. Dodał, że warto kontynuować to wspólne ubogacanie się kulturą muzyczną i śpiewem. Słów wzruszenia nie krył abp Adam Dubec, który nawiązał do hasła Festiwalu „Jeden Bóg – wiele kultur”. Wyraził on radość z tego, że dialog ekumeniczny na Ziemi Sanockiej owocuje większym wzajemnym szacunkiem chrześcijan różnych tradycji kulturowych i religijnych, a to z kolei przybliża ich do jedności.
Wyraził on jednocześnie nadzieję, że spotkania ekumeniczne w Sanoku będą kontynuowane. „Wzajemne poznawanie się prowadzi do ubogacania się, co daje obopólną korzyść. Niezgoda rujnuje, zgoda buduje – w tym starym przysłowiu jest wielka mądrość”, podsumował arcybiskup. Drugi dzień festiwalu zakończył się odśpiewaniem pieśni „Mnogije lieta”. Szczegółowe informacje o festiwalu, prezentacja zaproszonych artystów oraz bieżące relacje znajdują się na stronie internetowej www.1bog.franciszkanie.pl.
Na zdj. /fot. Witold Pobiedziński OFMConv — Drugi dzień festiwalu, cerkiew katedralna Świętej Trójcy w Sanoku