Sanok: Ekumeniczna droga krzyżowa
- 27 marca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Kilka tysięcy osób wzięło udział w ekumenicznej drodze krzyżowej, która w Wielki Piątek przeszła ulicami Sanoka. „Ekumeniczna droga krzyżowa odbyła się w Sanoku po raz drugi. Rozważania czternastu stacji, przygotowane przez wiernych czterech Kościołów, odnosiły się głównie do Eucharystii, ponieważ w Kościele Rzymskokatolickim trwa rok poświęcony temu sakramentowi. Hasłem nabożeństwa były słowa z Ewangelii: ‘To jest Ciało moje, które za was będzie wydane… To jest […]
Kilka tysięcy osób wzięło udział w ekumenicznej drodze krzyżowej, która w Wielki Piątek przeszła ulicami Sanoka. „Ekumeniczna droga krzyżowa odbyła się w Sanoku po raz drugi. Rozważania czternastu stacji, przygotowane przez wiernych czterech Kościołów, odnosiły się głównie do Eucharystii, ponieważ w Kościele Rzymskokatolickim trwa rok poświęcony temu sakramentowi. Hasłem nabożeństwa były słowa z Ewangelii: ‘To jest Ciało moje, które za was będzie wydane… To jest Krew moja, która za was będzie wylana’” – relacjonuje współorganizator o. Stanisław Glista OFMConv.
Nabożeństwo rozpoczęło się 25 marca o godzinie 22.00 w kościele franciszkańskim Podwyższenia Krzyża Świętego, piąta stacja miała miejsce w katedrze prawosławnej Trójcy Świętej, a zakończenie nastąpiło w kościele rzymskokatolickim Przemienienia Pańskiego. Mimo później pory i niskiej temperatury, w drodze krzyżowej wzięło udział kilka tysięcy sanoczan, więcej niż przed rokiem. Trasa przemarszu została zabezpieczona przez policję.
Droga krzyżowa ulicami Sanoka wpisuje się w dobry klimat współpracy i dialogu między chrześcijanami różnych Kościołów, czego konkretnych wyrazem są spotkania ekumeniczne, organizowane w tym mieście od 1998 r. Wielu mieszkańców wyrażało nadzieję, że wielkopiątkowe nabożeństwo na stałe wpisze się w kalendarz religijnego i społecznego życia mieszkańców Sanoka.
W drodze krzyżowej, oprócz wielu wiernych, dzieci, młodzieży i całych rodzin, wzięli udział również pasterze czterech Kościołów: z prawosławnego — ks. Dziekan Jan Antonowicz, z greckokatolickiego – ks. proboszcz Ireneusz Kondrów, z polskokatolickiego – ks. dziekan Ryszard Rawicki, z rzymskokatolickiego — ks. dziekan Andrzej Skiba i o. proboszcz Stanisław Glista OFMConv.
Na ostatnim zdjęciu zakończenie nabożeństwa w kościele Przemienienia Pańskiego. Od lewej stoją duchowni: o. S. Glista OFMConv, ks. J. Antonowicz, ks. R. Rawicki, ks. I. Kondrów, ks. A. Skiba.
foto: o. Witold Pobiedziński