Sanok: Lisznianie, Irmos, Na drabyni — dzień kultury Wschodu
- 13 czerwca, 2007
- przeczytasz w 3 minuty
Był majestatyczny i piękny śpiew cerkiewny. Były żywiołowe koncerty zespołów z Polski i Ukrainy, były pełne energii i radości tańce z przytupem. Tak w skrócie przedstawiał się czwarty dzień Ekumenicznego i Międzyreligijnego Festiwalu „Jeden Bóg — wiele kultur” w Sanoku, poświęcony prezentacji kultury wschodniej. 12 czerwca był kolejnym, czwartym dniem festiwalu. Po wcześniejszych prezentacjach kultury zachodniej, przyszedł czas na poznanie bogactwa tradycji wschodniej. Pierwszym wydarzeniem był występ […]
Był majestatyczny i piękny śpiew cerkiewny. Były żywiołowe koncerty zespołów z Polski i Ukrainy, były pełne energii i radości tańce z przytupem. Tak w skrócie przedstawiał się czwarty dzień Ekumenicznego i Międzyreligijnego Festiwalu „Jeden Bóg — wiele kultur” w Sanoku, poświęcony prezentacji kultury wschodniej.
12 czerwca był kolejnym, czwartym dniem festiwalu. Po wcześniejszych prezentacjach kultury zachodniej, przyszedł czas na poznanie bogactwa tradycji wschodniej. Pierwszym wydarzeniem był występ Młodzieżowego Chóru Prawosławnego Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej „Irmos” pod dyrekcją Marianny Jarej. Zespół ten jest laureatem międzynarodowych festiwali muzyki cerkiewnej, tworzą go osoby mieszkające od Krynicy aż po Przemyśl.
„Irmos” (po polsku – Pieśń) przedstawił cerkiewne utwory liturgiczne oraz pieśni kompozytorów ukraińskich, do kilku z nich muzykę skomponowała dyrygentka. Koncert prowadził ks. Jan Antonowicz, kanclerz kurii prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej i proboszcz sanockiej parafii katedralnej Świętej Trójcy. Występ odbył się we franciszkańskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Ks. kanclerz z uznaniem zaznaczył, że na koncert do Sanoka artyści przyjechali z wielu miejscowości, ponieważ kierowało nimi pragnienie podzielenia się kilkusetletnią tradycją śpiewu cerkiewnego oraz piękna liturgii prawosławnej. „Warto mieć świadomość – podkreślił ks. Antonowicz – że mieszkańcy Ziemi Sanockiej mają wspólne korzenie. Przed wiekami tereny te wchodziły w skład państwa wielkomorawskiego, a fundamenty naszej kultury położyli święci misjonarze Słowian — Cyryl i Metody, było to w drugiej połowie IX wieku”.
Druga, plenerowa i biesiadna część imprezy odbyła się w parku miejskim. W bezpiecznej, piknikowo-rodzinnej atmosferze bawiło się tam wiele osób oraz rodzin z małymi dziećmi. Do zabawy włączyli się turyści ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Jako pierwszy wystąpił zespół folklorystyczny „Lisznianie” z Lisznej koło Sanoka, znany z udziału w wielu imprezach promujących muzykę ludową polsko-ukraińskiego pogranicza. Entuzjastycznie został przyjęty zespół „Na drabyni” (Na drabinie) pod dyrekcją Jarosława Mycaka ze Starego Sambora na Ukrainie. Artyści, identyfikujący się z kulturą bojkowską, żywiołowo wykonali wiele utworów folkowych, reprezentujących kulturę Ukraińców, Łemków, Bojków, Rusinów i Polaków.
Ich dwugodzinny występ był prawdziwą eksplozją muzyki i śpiewu. Artyści przedstawili energetyczną mozaikę etniczną, która rozpaliła słuchaczy do tego stopnia, że ognistym tańcom z przytupami nie oparł się nawet o. Jacek Wójtowicz, koordynator i prowadzący cały festiwal. „Tą imprezą chcemy podziękować społeczności Ziemi Sanockiej za 630 lat obecności w Sanoku, za wszystkie oznaki sympatii, życzliwości oraz za twórczą współpracę z ludźmi różnych kultur i tradycji religijnych. Dzisiejszy dzień pokazał, jak piękne i różnorodne są korzenie mieszkańców naszego regionu. Festiwal jest prawdziwym świętem jedności, ponieważ mamy jednego Boga, którego można poznawać w bogactwie kultur i tradycji” – powiedział o. Wójtowicz.
Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się na stronie internetowej: www.1bog.franciszkanie.pl