Światowy Dzień Modlitwy Kobiet w Kielcach
- 5 marca, 2007
- przeczytasz w 3 minuty
Protestanci, rzymscy katolicy, polskokatolicy, prawosławni spotkali się na wieczornej modlitwie ekumenicznej. 2 marca br. w piątek w kieleckiej Parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego uroczyście obchodzono Światowy Dzień Modlitwy Kobiet (ŚDMK). Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania nowo wybudowana kaplica metodystów zaczynała zapełniać się gośćmi. Na ul. Małopolską 6 dotarli z odległego Huciska koło Stąporkowa przedstawiciele polskokatolickiej parafii p. w. Wniebowzięcia NMP wraz ze swoim duszpasterzem — księdzem proboszczem Pawłem Walczyńskim. […]
Protestanci, rzymscy katolicy, polskokatolicy, prawosławni spotkali się na wieczornej modlitwie ekumenicznej. 2 marca br. w piątek w kieleckiej Parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego uroczyście obchodzono Światowy Dzień Modlitwy Kobiet (ŚDMK).
Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania nowo wybudowana kaplica metodystów zaczynała zapełniać się gośćmi. Na ul. Małopolską 6 dotarli z odległego Huciska koło Stąporkowa przedstawiciele polskokatolickiej parafii p. w. Wniebowzięcia NMP wraz ze swoim duszpasterzem — księdzem proboszczem Pawłem Walczyńskim. Dopisała też rzymskokatolicka młodzież z kapucyńskiej parafii św. Franciszka z Asyżu i Chrystusa Króla w Kielcach, modląca się i działająca praktycznie w swoim mieście, od kilku dobrych lat, na rzecz przybliżania widocznej jedności wśród podzielonych chrześcijan. Nie zabrakło członków tzw. konsultorów świeckich Diecezjalnej Rady Ekumenicznej diecezji kieleckiej, a także reprezentantów miejscowej bratniej parafii Ewangelicko-Augsburskiejz Kielc. Byli obecni przedstawiciele ekumenicznej formacji muzycznej Oikoumene i parafianie prawosławnej cerkwi św. Mikołaja.
O godzinie 18.30 w udekorowanej kaplicy, spotkanie rozpoczęła multimedialna prezentacja Paragwaju, opisująca i pokazująca piękno tej południowoamerykańskiej krainy, gdyż to kobiety właśnie z tego kraju przygotowały liturgię nabożeństwa na ten rok. Zebranych powitała Bożena Daszuta, gospodyni modlitewnego wieczoru, żona pastora Janusza Daszuty, kierującego kieleckim zborem metodystycznym. Tegoroczną ilustracją spotkania przedstawiającą i charakteryzującą Paragwaj, stała się tradycyjna koronka zwana „nanduti” (pajęcza sieć). Sztuka ta, pochodząca pierwotnie z Teneryfy, liczy na dzień dzisiejszy w tym kraju ponad 50 wzorów i jest przekazywana wśród kobiet z pokolenia na pokolenie.
Nabożeństwo Słowa, które poprowadziły członkinie metodystycznej społeczności składało się z wezwań do modlitwy, pięknych pieśni i psalmów zaczerpniętych m. in z tradycji ewangelickiej i ze wspólnoty Taize, wspólnego wyznania grzechów i wezwania do przebaczenia, czytań biblijnych.
Wysłuchano również „głosów ludzi” czyli zacytowanych wypowiedzi mieszkanek Paragwaju w różnym wieku, reprezentujące różne profesje, na temat ich radości i smutków codzienności. Została zebrana tradycyjna kolekta na cele charytatywne, a na koniec odmówiono modlitwę Pańską – Ojcze Nasz – trzymając się wspólnie za ręce. Wszystkim zebranym na zakończenie udzielił błogosławieństwa ks. Janusz Daszuta.
Uczestnicy pozostali jeszcze u gościnnych gospodarzy miejsca, aby skosztować przygotowanych potraw z kuchni paragwajskiej. Placuszków z jajek i zielonego groszku, sera zapiekanego z kukurydzą i cebulą, pysznego chleba czosnkowego prosto z pieca oraz kaszy z czerwoną fasolą z dodatkiem wspaniałych przypraw i nasion strączkowych.
Obecni na kieleckim spotkaniu mogli dostrzec, że nabożeństwa ŚDMK, nie tylko umacniają wiarę w Chrystusa, ale też zbliżają do siebie ludzi różnych ras, tradycji wyznaniowych i kulturowych.
Ruch Światowego Dnia Modlitwy Kobiet ma 120 letnią ekumeniczną tradycję. Został zainicjowany w 1887 roku przez Mary Elbę James z Kościoła Prezbiteriańskiego, która rozpoczęła i wzywała do modlitwy kobiety w intencji bezrobotnych, porzuconych, biednych i pokrzywdzonych na wskutek wojny domowej w Ameryce Północnej i napływu licznych emigrantów z Azji i Europy. Potem w 1890 roku dwie członkinie Kościoła Baptystów – Barret Montgomery i Lucy Peabody, wezwały do obchodzenia Dnia modlitwy w intencji misji zagranicznych. Od 1968 ŚDMK jest obchodzony oficjalnie już w ponad 170 krajach, zawsze w pierwszy piątek miesiąca marca. Pierwsze nabożeństwo ŚDMK w Polsce odbyło się 4 marca 1927 roku w Kościele Baptystycznym w Łodzi. Regularne nabożeństwa i spotkania ekumeniczne w tym duchu w całej Polsce trwają od 1962 roku.
W Kielcach te spotkania modlitewno – edukacyjne o charakterze ekumenicznym, w ramach Światowego Dnia Modlitwy Kobiet zainicjowane w mieście przez braci metodystów, trwają regularnie od 6 lat i spotykają się z coraz większym zainteresowaniem lokalnych wspólnot chrześcijańskich.
Trzy lata temu modlitwa i spotkanie z tego cyklu odbyło się kieleckiej parafii prawosławnej św. Mikołaja przy ulicy Bodzentyńskiej.
Liturgię nabożeństwa ŚDMK na przyszły 2008 rok przygotują kobiety z Gujany.