- 25 stycznia, 2021
- przeczytasz w 2 minuty
Życzę, aby ruchowi ekumenicznemu w Polsce jak najbardziej i jak najlepiej dopisywały siły, energia i wewnętrzna radość z tego, że można służyć ekumenii i współpracy Kościołów w naszym kraju – powiedział po odebraniu Nagrody PRE bp Zdzisław Tranda, biskup-senio...
Tydzień Modlitwy w dobie pandemii. Wręczenie Nagrody PRE w Warszawie
Życzę, aby ruchowi ekumenicznemu w Polsce jak najbardziej i jak najlepiej dopisywały siły, energia i wewnętrzna radość z tego, że można służyć ekumenii i współpracy Kościołów w naszym kraju – powiedział po odebraniu Nagrody PRE bp Zdzisław Tranda, biskup-senior Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.
22 stycznia 2021 roku odbyło się w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie jedno z trzech nabożeństw ekumenicznych warszawskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE).
Liczbę nabożeństw ekumenicznych ograniczono ze względu na reżim sanitarny do największych świątyń.
Na początku nabożeństwa odbyło się wręczenie Nagrody PRE bp. Zdzisławowi Trandzie, biskupowi-seniorowi Kościoła ewangelicko-reformowanego.
Nagroda została przyznana decyzją PRE w 2020 roku kilku osobom zasłużonym dla polskiej ekumenii, w tym m. in. abp Alfonsowi Nossolowi, bp. Zdzisławowi Trandzie czy metropolicie Sawie (więcej informacji), który wyróźnienie odebrał 25 stycznia 2021 r. w cerkwi metropolitalnej.
» Symbolika statuetki Nagrody PRE
Słowa pozdrowienia skierował bp Jerzy Samiec, prezes PRE i zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a laudację odczytał ks. sup. Andrzej Malicki, sekretarz PRE, reprezentujący jednocześnie Kościół metodystyczny. Dziekując za przyznanie Nagrody, bp Tranda życzył obecnemu prezesowi PRE i całej Radzie energii oraz wewnętrznej radości z służenia ekumenii.
Na samym początku nabożeństwa prezes @PREkumenia @BpJerzySamiec wraz z ks. Andrzejem Malickim, superintendentem metodystów, przekazali Nagrodę PRE bp. sen. Zdzisławowi Trandzie z Kościoła ewangelicko-reformowanego @Jednota_pismo @EwaJozwiak_KER #ekumenizm pic.twitter.com/GeiaZcazzZ
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 22, 2021
Zebranych przywitał proboszcz Parafii, ks. radca Piotr Gaś. Liturgię opracowaną przez ekumeniczną wspólnotę monastyczną z Grand Champs poprowadzili świeccy i duchowni różnych wyznań.
Kazanie wygłosił bp Romuald Kamiński, który skoncentrował się na roli Słowa Bożego w życiu chrześcijan. Kaznodzieja mówił także o nadużywaniu ludzkiego słowa w debacie publicznej, apelując, aby chrześcijanie w czasach, w których słowo niszczy, a czasem nawet zabija, uczyli się delikatności od swojego Ojca.
Dzisiaj, gdy ludzkie relacje są tak mocno sponiewierane to oznacza to, że wcześniej została sponiewierana relacja z Bogiem. Jeśli w dobie pandemii jest tyle lęku to tutaj jest tego źródło — zakończył kazanie w @TrojcaLuteranie Bp Kamiński z @Diecezja_DWP pic.twitter.com/4Ecoe2Vmdj
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 22, 2021
W końcowej części liturgii zmówione zostały intencje modlitewne, a duchowni zapalili świecie od paschału ekumenicznego.
Duchowni różnych wyznań zapalili od ekumenicznego paschału świecę — symbol Zmartwychwstałego Chrystusa, światłości świata @luteranie @ArchWarszawska @luteranie_warsz @Diecezja_DWP #TydzieńModlitwoJednośćChrześcijan #ekumenizm @TrojcaLuteranie pic.twitter.com/mVcsgxurFD
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 22, 2021
Nabożeństwa ekumeniczne w Warszawie odbyły się jeszcze w prawosławnej katedrze metropolitalnej, gdzie pod przewodnictwem metropolity Sawy (Hrycuniaka) odsłużono wieczernię w intencji pomnożenia miłości między chrześcijanami, oraz w rzymskokatolickiej katedrze warszawsko-praskiej, gdzie podczas nieszporów kazanie wygłosił bp Jan Cieślar, biskup diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Całe nabożeństwo można obejrzeć tutaj: