W kościele — na imieninach
- 16 września, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Było tak, jak na przyjęciu imieninowym: gospodarze witali przybyłych gości, wystąpił zespół, grała orkiestra, było śpiewanie, dużo radości, prezenty i niezwykły „posiłek” przy wspólnym stole. Wszystko to wydarzyło się 14 września na odpuście w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku.„Przeżywamy uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, są to imieniny naszej parafii, a więc imieniny nas wszystkich, którzy ją tworzymy” — powiedział proboszcz o. Stanisław Glista OFMConv do licznie zebranych wiernych. […]
Było tak, jak na przyjęciu imieninowym: gospodarze witali przybyłych gości, wystąpił zespół, grała orkiestra, było śpiewanie, dużo radości, prezenty i niezwykły „posiłek” przy wspólnym stole. Wszystko to wydarzyło się 14 września na odpuście w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku.
„Przeżywamy uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, są to imieniny naszej parafii, a więc imieniny nas wszystkich, którzy ją tworzymy” — powiedział proboszcz o. Stanisław Glista OFMConv do licznie zebranych wiernych. „Swoją obecnością zaszczycili nas goście — ks. dziekan Jan Antonowicz z Kościoła prawosławnego, ks. dziekan Ryszard Rawicki z Kościoła polskokatolickiego i ks. proboszcz Ireneusz Kondrów z Kościoła greckokatolickiego. Witam także was, drodzy parafianie i przyjaciele, oraz kapłanów z bratnich parafii w Sanoku, na czele z ks. dziekanem Andrzejem Skibą i ks. Adamem Sudołem” – dodał. Najważniejszym wydarzeniem odpustowym była msza św., czyli eucharystyczna uczta sprawowana przy stole ołtarza, która połączyła uczestników uroczystości. Odpust był jednocześnie zwieńczeniem kongresu parafialnego, który od 11 do 14 września odbywał się pod hasłem „Eucharystia żywym sercem parafii”.
W ciągu czterech dni trwania kongresu homilie głosił ks. dr Jerzy Smoleń, wykładowca psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W parafii gościli wykładowcy i kapłani, którzy w czasie prelekcji, wykładów i dyskusji przybliżali prawdy wiary.
Oprócz codziennych nabożeństw, modlitw i czuwań sprawowane były dwie szczególne Eucharystie: jedna w obrządku greckokatolickim, a druga w języku łacińskim ze śpiewami gregoriańskimi. Imprezą towarzyszącą była wystawa zabytkowych XVII-wiecznych ikon i obrazów, której tytuł brzmiał „Eucharystia w sztuce”. Główną mszę św. poprzedził występ orkiestry OSP z Jaćmierza oraz zespołu ludowego „Graboszczanie” z Grabownicy. W czasie Eucharystii ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz kurii przemyskiej, przyjął nowe osoby do grona ministrantów i lektorów. Uczestnicy odpustu otrzymali serca z piernika z lukrowym napisem w języku łacińskim „IHS” (Jezus Chrystus Zbawiciel) oraz naklejkę upamiętniającą wydarzenia kongresowe. Uroczystości, transmitowane przez lokalną telewizję kablową, zakończyły się procesją eucharystyczną wokół sanockiego rynku.