Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji odczytane wiernym
- 10 września, 2012
- przeczytasz w 2 minuty
Wczoraj w kościołach w Polsce został odczytany tekst Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji. Przesłanie zostało podpisane 17 sierpnia przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika oraz patriarchę Moskwy i Całej Rosji Cyryla I w czasie pobytu tego ostatniego w Polsce. Tekst został odczytany również wczoraj w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Tekst przesłania w soborze moskiewskim odczytał metropolita Hilarion — “minister spraw zagranicznych” Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego […]
Wczoraj w kościołach w Polsce został odczytany tekst Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji. Przesłanie zostało podpisane 17 sierpnia przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika oraz patriarchę Moskwy i Całej Rosji Cyryla I w czasie pobytu tego ostatniego w Polsce. Tekst został odczytany również wczoraj w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.
Tekst przesłania w soborze moskiewskim odczytał metropolita Hilarion — “minister spraw zagranicznych” Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na zakończenie liturgii upamiętniającej zwycięstwo nad armią napoleońską w 1812 roku. W liturgii uczestniczyło około 15 tysięcy osób w tym wysokiej rangi przedstawiciele władzy m.in. przewodniczący Dumy Państwowej. O tym, iż tekst przesłania został odczytany w kościołach Polski informowały też kanały rosyjskiej telewizji państwowej.
Komentarz:
W programie pierwszym TVP również podano tę informację, ale wyemitowano również opinię przeciwnika Wspólnego Przesłania księdza Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego, który zarzucił biskupom polskim realizację politycznych celów obecnie sprawujących władzę w Polsce i Rosji. Ksiądz Isakowicz-Zalewski przesłania w swojej parafii nie odczytał. Dopuszczenie jego głosu w telewizji państwowej w czasie głównego wydania wiadomości (z czasem antenowym równym samej informacji wg mojej oceny) zaprzecza tezie, że żyjemy w zniewolonym kraju pod protekcją sąsiada, którą niekiedy w rozpędzie lansują politycy opozycji. Zadowolenie z podpisanego Wspólnego Przesłania wyraził wcześniej papież Benedykt XVI. Ponieważ Stolicy Apostolskiej zależy na rozwoju ekumenicznych stosunków z prawosławiem i na spotkaniu ze zwierzchnikiem rosyjskiego prawosławia raczej można domniemać, że biskupi Polski podpisując tekst Wspólnego Przesłania realizują raczej politykę Watykanu niż rządu polskiego czy rosyjskiego.