XXV Kodeńskie Dni Ekumeniczne
- 27 maja, 2008
- przeczytasz w 6 minut
Prawie 150 osób wzięło udział w jubileuszowym spotkaniu ekumenicznym na południowym Podlasiu, organizowanym od ćwierćwiecza przez ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Tym razem rzymscy katolicy, grekokatolicy i luteranie, głównie z centralnej Polski, a także pielgrzymi z Białorusi, przyjechali do Kodnia i Kostomłot nad Bugiem na doroczny zlot ekumeniczny. Najliczniejszą grupę (prawie 80 osób) stanowili kielczanie i przedstawiciele rzymskokatolickiej parafii św. Jacka w Leszczynach (diecezja kielecka) wraz ze swoim duszpasterzem ks. Jackiem Bonio. […]
Najliczniejszą grupę (prawie 80 osób) stanowili kielczanie i przedstawiciele rzymskokatolickiej parafii św. Jacka w Leszczynach (diecezja kielecka) wraz ze swoim duszpasterzem ks. Jackiem Bonio. Ponieważ tegoroczne spotkanie ekumeniczne animowali właśnie ekumeniści praktycy z Kielecczyzny. Wśród tych osób znaleźli się reprezentanci z Diecezjalnej Rady Ekumenicznej diecezji kieleckiej i członkowie wokalnego zespołu muzyki cerkiewnej Oikoumene także z Kielc.
Do Kodnia zawitali też uczestnicy z Radomia, Warszawy, Białegostoku, Drohiczyna i okolicznych podlaskich miejscowości, jak również goście z Białorusi (studenci i klerycy).
Codzienna modlitwa wszystkich uczestników zjazdu o pokój na świecie i pojednanie chrześcijan, wykłady i spotkania w małych grupach dyskusyjnych i dzielenia się, dotyczących dialogu międzykonfesyjnego, a także udział w przygotowanych nabożeństwach różnych rytów to główne, ukształtowane od lat punkty całego spotkania.
W ostatnie dni miesiąca maja historyczny Kodeń nad Bugiem i pobliskie Kostomłoty także nad Bugiem wraz z zabytkową neounicką cerkwią, stają się miejscem spotkań i dialogu nie tylko polskich ekumenistów, ale wszystkich ludzi dobrej woli zainteresowanych dążeniami ekumenicznymi i zatroskanych grzechem podziału uczniów Chrystusa.
Tegoroczne spotkanie ekumeniczne rozpoczęło się w piątek wieczorem (23 maja ) Liturgią Słowa Bożego w obrządku ewangelicko-augsburskim w kościele zamkowym pod wezwaniem Świętego Ducha, którą odprawił ks. Wojciech Rudkowski proboszcz radomsko-kieleckiej parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
W nabożeństwie uczestniczył również organizator kodeńskich spotkań o. Karol Lipiński OMI, ekonom klasztoru oo. Misjonarzy oblatów na Świętym Krzyżu oraz ojciec archimandryta Roman Romuald Piętka MIC – b. wieloletni proboszcz neounickiej parafii p. w. świętego męczennika Nikity (Nicetasa) w Kostomłotach nad Bugiem i o. archimandryta prof. Jan Sergiusz Gajek MIC, wizytator apostolski dla Kościoła Grekokatolickiego na Białorusi.
Po nabożeństwie wspomnieniami o początkach i historii spotkań ekumenicznych w Kodniu opowiadał ekumenista, redaktor wielu wydawnictw katolickich,także wieloletni dziennikarz i korespondent katolicki, Grzegorz Polak z Warszawy, który jest także jednym z inicjatorów kodeńskich spotkań. Prelegent powiedział, m in. że kiedy brał udział w pierwszych spotkaniach kodeńskich 20 lat temu, a organizacja ich nie należała wtedy do łatwych, to nigdy nie przypuszczał, że potrwają one tyle lat. Prosił obecnych o modlitwę i siłę do dalszej pracy na rzecz jedności, w swoich środowiskach lokalnych i o nie zrażanie się niepowodzeniami, które często towarzyszą trudnej drodze pojednania.
W sobotę (24 maja) o godzinie 9 uczestnicy modlili się podczas rzymskiej liturgii eucharystycznej w bazylice kodeńskiej pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Nikoniuka, nowego proboszcza parafii unickiej w pobliskich Kostomłotach, o. Karola Lipińskiego OMI, o. Romana Piętki MIC, oraz o. Gajka MIC. Odczytano listy z pozdrowieniami do uczestników spotkania przesłane na ręce organizatorów przez o. Andrzeja Madeja OMI z Turkmenistanu (pomysłodawcę i inicjatora kodeńskich spotkań), brata Marka z Taize (pierwszego Polaka w tej wspólnocie) i brata Aloisa – nowego przeora wspólnoty z Taize, który w słowie skierowanym do uczestników napisał:
„Chciałbym Ojca zapewnić, że sercem będziemy z Ojcem i z wszystkimi uczestnikami 25. spotkania w Kodniu. Wiemy, że źródłem naszego zaangażowania w sprawę jedności wszystkich chrześcijan, jest pojednanie, które nam ofiarowuje Bóg. Bóg nigdy się nie męczy w nieustannym podążaniu z nami. To jest źródło radości, która nam pozwala podejmować wysiłki na rzecz pojednania z innymi, ufać, że ono jest możliwe. I nas także nie zmęczy wtedy to, że stale na nowo musimy zaczynać.
W przeszłości wystarczało czasem kilka osób, by przechylić szalę w stronę pokoju. Świat zmieniają nie tyle spektakularne akcje, co wytrwałość na co dzień w przebaczaniu i po ludzku okazywanej dobroci. Starajmy się zachować tę wytrwałość”
W homilii o. Piętka nawiązał do hasła tegorocznego spotkania: „Nieustannie się módlcie”, mówiąc o wadze modlitwy o jedność „słowem, łzami pokuty za to, co ludzie zniszczyli w dziedzinie jedności w Kościele”. „Modlitwa jest dla Boga najprzyjemniejszym kadzidłem, ma oczyszczać i uświęcać nas i świat”- podkreślał archimandryta.
Następnie odbyły się wykłady i spotkania tematyczno — dyskusyjne w małych grupach na temat dialogu ekumenicznego. Zastanawiano się w jaki sposób i na jakich płaszczyznach życia zwykli wierni mogą w swoich lokalnych środowiskach prowadzić dialog z chrześcijanami innych kościołów, innych tradycji.
Grupy poprowadzili: w sali telewizyjnej klasztoru oblackiego Pan Juliusz Braun z Kielc (jeden z kieleckich inicjatorów tych spotkań),mówił o jedności chrześcijan z punktu widzenia osoby zaangażowanej politycznie i o tym czy polityka dzisiaj może mieć wpływ na ekumenizm i dzialanie międzykonfesyjne, o. archimandryta Roman Piętka MIC w domowej kaplicy klasztornej poprowadził warsztaty na temat różnorodności tradycji i historii Kościołów wschodnich i swojego ponad 40-letniego doświadczenia duszpasterskiego w tej dziedzinie jako proboszcza parafii unickiej w Kostomłotach nad Bugiem.
Jacek Dziubel z Kielc w kościele Św. Ducha zachęcał do medytacji chrześcijańskiej prowadząc grupę milczenia (ciszy). Natomiast redaktor Grzegorz Polak w czwartej małej grupie mówił, że — w trakcie 25 lat, od kiedy organizowane są spotkania w Kodniu — nastąpiła duża zmiana jakościowa w polskim ekumenizmie. „Nie spotyka się już uprzedzeń czy drastycznych wypowiedzi. W mediach, a zwłaszcza w mediach katolickich można spotkać wiele pięknych ciekawych tekstów na temat dialogu międzywyznaniowego”. Zauważył, że łatwiej jest porozumieć się zwykłym wiernym różnych kościołów chrześcijańskich, niż samym zwierzchnikom kościołów.
O godzinie 17. 30 w miejscowej, nowej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem Ducha Świętego w Kodniu odbyło się nabożeństwo wieczerni (nieszporów) i jutrzni. Modlitwie przewodniczył ks. Wiesław Skierko — proboszcz parafii. Cerkiewny chór parafialny wspomogli w śpiewie cerkiewnym uczestnicy spotkania ekumenicznego z Kielc.
Wieczorem odbyło się nabożeństwo w kościele Ducha Świętego, pod przewodnictwem o. Karola Lipińskiego OMI, w którym głównym punktem było odśpiewanie przez uczestników tzw. Akatystu dziękczynnego za 25-lecie tych spotkań. Po nabożeństwie wyniki badań na temat dialogu ekumenicznego przedstawiłdr Wiesław Romanowicz – socjolog z Instytutu Pedagogiki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Wykazał, iż zaangażowanie w dialog ekumeniczny wiąże się także ze wzrostem zaangażowania się w działania społeczne i większą świadomość wyznawanej religii. Spotkanie w kościele Świętego Ducha zakończyło wspólne łamanie chleba jako starochrześcijański znak wspólnoty i jedności niepodzielonego Kościoła Chrystusowego). („Łamanie chleba” to najstarsze określenie Mszy Świętej. Łamanie chleba jest równocześnie spożywaniem części tego Chleba, jakim jest Ciało Pańskie)
W niedzielę (25 maja) o godzinie 11 uczestnicy spotkania wzięli udział w Świętej (Boskiej) Liturgii w obrządku bizantyjsko — słowiańskim w cerkwi św. Nikity, która pełni także funkcję Sanktuarium Męczenników Podlaskich Kostomłotach nad Bugiem. W tamtejszej cerkwi razem parafianami i siostrami z miejscowego klasztoru Małych Sióstr Jezusa wszyscy modlili się podczas Eucharystii słowami Liturgii św. Jana Złotoustego, której przewodniczył proboszcz ks. Zbigniew Nikoniuk w koncelebrze z o. Karolem Lipińskim. Homilię wygłosił ks. Jacek Bonio – wikariusz rzymskokatolickiej parafii św. Jacka w Leszczynach.
Spotkanie zakończył wspólny obiad, po którym uczestnicy 25 Kodeńskich Dni Ekumenicznych wyjechali do swoich domów.
W drodze powrotnej jak co roku grupa kielecka zatrzymała się na krótką modlitwę w Jabłecznej nad Bugiem, w prastarym stauropigialnym męskim monastyrze prawosławnym p. w. Św. Onufrego, którego odwiedziny kiedyś były na stałe wpisane w plan organizacyjny Kodeńskich Dni Ekumenicznych.
Organizatorzy zaprosili tegorocznych uczestników spotkania ekumenicznego w Kodniu i w Kostomłotach nad Bugiem, na kolejny XXVI zlot, który rozpocznie się 29 maja 2009.