Włoski papabile — Kardynał Dionigi Tettamanzi
- 14 kwietnia, 2005
- przeczytasz w 3 minuty
Włoski kardynał Dionigi Tettamanzi jest uważany za jednego z wiodących włoskich kandydatów do objęcia urzędu papieskiego podzcas obecnego konklawe. Należy do frakcji umiarkowanej w kolegium kardynalskim. Od 3 lat stoi na czele najbogatszej i najbardziej wpływowej archidiecezji we Włoszech. Posiada naturalny zmysł duszpasterski oraz odznacza się prostotą języka. Uważa się, iż ma dobry kontakt z młodzieżą. Kardynał Dionigi Tettamanzi, arcybiskup Mediolanu, urodził się w Renate w prowincji i diecezji mediolańskiej, 14 […]
Kardynał Dionigi Tettamanzi, arcybiskup Mediolanu, urodził się w Renate w prowincji i diecezji mediolańskiej, 14 marca 1934 r. W wieku 11 lat wstąpił do seminarium diecezjalnego w Seveso San Pietro, następnie do wyższego seminarium w Venegono Inferiore. Tam otrzymał magisterium a potem licencjat z teologii (1957 r.)
28 czerwca 1957 r. Tettamanzi zostaje wyświęcony na kapłana przez arcybiskupa Mediolanu, Giovanni Battista Montiniego, późniejszego papieża Pawła VI. Po święceniach studiuje teologię w Rzymie, w Papieskim Seminarium Lombardzkim oraz na Uniwersytecie Gregoriańskim.
Studia wieńczy uzyskaniem doktoratu z teologii broniąc pracy “Obowiązek apostolstwa swieckich”. Powraca do swojej macierzystej diecezji jako profesor teologii w niższych seminariach w Masnago i Seveso San Pietro. Pracę te kontynuuje do 1966 r.
Następnie podejmuje się pracy w wyższym seminarium w Venegono Inferiore, gdzie przez ponad 20 lat wykłada teologię moralną skupiając się głównie na zagadnieniach małżeństwa i pokuty w aspekcie dogmatyczno-moralnym. W tym samym czasie ks. Dionigi Tettamanzi prowadzi wykłady z teologii pastoralnej w Mediolanie, w Instytucie Kapłańskim Marii Niepokalanej, Lombardzkim Regionalnym Instytucie Duszpasterskim, P.I.M.E oraz Florenckim Instytucie Teologicznym.
W swoich wykładach koncentruje się na kwestiach fundamentalnych teologii moralnej, obok szczegółowych związanych głównie z małżeństwem, rodziną, seksualnością i bioetyką. Znacznie rzadziej porusza kwestie odnoszące się do sakramentologii, eklezjologii i teologii pastoralnej.
W 1987 r. ks. Dionigi Tettamanzi zostaje rektorem Papieskiego Seminarium Lombardzkiego w Rzymie, w 1989 r. zostaje powołany na stanowisko Przewodniczącego Kolegium dziennika episkopatu włoskiego „Avvenire”.
1 lutego 1989 ks. Dionigi Tettamanzi zostaje wybrany arcybiskupem metropolitą Ancona-Osimo. Sakrę biskupia przyjmuje w katedrze mediolańskiej z rąk kard. Carlo Marii Martiniego. Na czele swojej archidiecezji jak i Konferencji Biskupów Marche pozostaje przez 1,5 roku. W tym czasie bp. Tettamanzi zostaje też Przewodniczącym Komisji Episkopatu Włoch (CEI) ds. Rodziny. W 1991 r. nominowany sekretarzem generalnym CEI i w zwiazku z tym rezygnuje z zarządzania diecezją Ancona-Osimo.
W 1995 r. Jan Paweł II mianuje bp. Tettamanzi arcybiskupem metropolitą Genui. Jako arcybiskup Genui pełni także obowiązki przewodniczącego lokalnej Konferencji Episkopatu. W tym samym roku, na pięć kolejnych lat, zostaje wiceprzewodniczącym CEI. W styczniu 1998 r. abp Dionigi Tettamanzi obejmuje stanowisko krajowego asystenta kościelnego Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich Włoch.
Dionigi Tettamanzi uczestniczy jako ekspert z nominacji papieskiej w Synodzie Biskupów poświeconym rodzinie w 1980 r. i świeckim w 1987 r. oraz jako ojciec synodalny w nadzwyczajnych synodach poświeconych Europie (w 1991 r i 1999 r.) oraz życiu zakonnemu (1994 r.). Do 1998 r. pełni wiele funkcji w urzędach Stolicy Apostolskiej: konsultora Kongregacji ds. Nauki Wiary (od 1989 r.), konsultora Papieskiej Rady ds. Rodziny (od 1982 r.), konsultora (od 1985 r.) i członka (od 1991 r.) Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia oraz członka Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu (od 1994 r.).
Kreowany i ogłoszony kardynałem przez papieża Jana Pawła II na konsystorzu 21 lutego 1998 r. z tytułem św. Ambrożego i Karola. 11 lipca 2002 r. abp Dionigi Tettamanzi został wybrany arcybiskupem Mediolanu. Po raz pierwszy we współczesnej historii papież przeniósł włoskiego kardynała z jednej diecezji do drugiej.
Jako kardynał abp Dionigi Tettamanzi pozostawał członkiem:-Kongregacji ds Duchowieństwa, ds. Edukacji Katolickiej i Kosciołów wschodnich, ‑Prefektury Spraw ekonomicznych Stolicy Apostolskiej-Rady Kardynałów ds. problemów organizacyjnych i ekonomicznych Stolicy Apostolskiej- X Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów,-Rady Nadzwyczajnej ds. Europy sekretariatu generalnego synodu Biskupów.
Zob.