Wolne w Święto Reformacji
- 19 października, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
31 października luteranie obchodzą Święto Reformacji. W tym dniu wiernym tego Kościoła przysługuje prawo zwolnienia od nauki lub pracy. Warunki tego zwolnienia, jego forma, a także rozliczenie nieobecności sprawiają jednak wiele problemów pracownikom działów kadr. Jak sobie z tym poradzić?
31 października luteranie obchodzą Święto Reformacji. W tym dniu wiernym tego Kościoła przysługuje prawo zwolnienia od nauki lub pracy. Warunki tego zwolnienia, jego forma, a także rozliczenie nieobecności sprawiają jednak wiele problemów pracownikom działów kadr. Jak sobie z tym poradzić?
Choć zasady udzielania zwolnień nie należą do skomplikowanych, w praktyce często spotyka się nawet dość dziwne próby poradzenia sobie z tym problemem. Oprócz udzielania w tym dniu urlopu (często “na żądanie”), spotyka się nawet udzielanie urlopu bezpłatnego, a nawet bardziej karkołomne sposoby.Tymczasem rozliczenie tych nieobecności jest dużo prostsze.
Prawo do zwolnienia wynika z art. 14 ustawy z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Wymienia on trzy święta: 1) Wielki Piątek — Pamiątka Śmierci Chrystusa Pana2) Święto Wniebowstąpienia Chrystusa Pana oraz3) 31 października — Święto Reformacji.
Zwolnienie od nauki
Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, zwolnienie od nauki przysługuje na prośbę zainteresowanego. W imieniu osób niepełnoletnich wniosek składają rodzice lub opiekunowie prawni. Prośbę o zwolnienie od nauki składa się do szkoły, przy czym pojęcie to obejmuje też placówki oświatowo-wychowawcze, opiekuńczo-wychowawcze i szkoły wyższe. Powinno się tego dokonać w sposób przyjęty w danej szkole, co najczęściej oznacza krótkie pismo skierowane do wychowawcy klasy, a w przypadku szkół wyższych, podanie do dziekana wydziału. Właściwie powinno się tego dokonać na początku roku szkolnego (akademickiego), choć dopuszczalne jest złożenie prośby w toku nauki, nie później jednak niż na 7 dni przed dniem zwolnienia.Szkoła ma obowiązek określić sposób wyrównania zaległości dydaktycznych spowodowanych zwolnieniem.
Zwolnienie od pracy
Zwolnienie od pracy również udzielane jest na wniosek zainteresowanego. Pracownik zgłasza nieobecność co najmniej 7 dni przed terminem zwolnienia. Pracodawca może nakazać pracownikowi odpracowanie zwolnienia, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub za pracę w godzinach nadliczbowych, nie ma jednak takiego obowiązku. Dlatego w zakładach, w których nie ma takiej możliwości odprawcowywanie nie jest stosowane. Jeżeli pracodawca chciałby odpracowania nieobecności, musi powiadomić pracownika najpóźniej 3 dni przed dniem zwolnienia.Niezależnie od wybranego wariantu, dzień zwolnienia jest traktowany jak dzień ustawowo wolny od pracy. W przypadku wariantu z odpracowaniem, dzień odpracowania traktować należy jak zwykły dzień roboczy.
Powyższe zasady mają zastosowanie wyłącznie do luteran. Zasady udzielania zwolnień oraz dni wolne od pracy i nauki różnią się w zależności od wyznania.
Na zakończenie warto podkreślić, że pracodawcy (ani odpowiednio dyrektorowi szkoły czy dziekanowi) nie przysługuje prawo odmowy udzielenia zwolnienia wyznaniowego.