Wrocławski “graal” odnaleziony w Krakowie
- 25 września, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
Wrocławski skarb odnaleziony w krakowskim kościele.Piotr Oszczanowski, historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego odnalazł pozłacany dzban, który był nazywany “śląskim Graalem”, podaje wrocławska Gazeta Wyborcza. Dzban wykonał w 1636 rok lipski złotnik Andreas Kauxdorf. Dzban jest ze srebra, złocony, o gruszkowatym kształcie, zwieńczonym owocem granatu. Ma ponadto niezwykłą historię, bowiem jest to jedyna tego typu pamiątka po śląskich Piastach. — “Oglądamy dziś piastowskie rezydencje, […]
Wrocławski skarb odnaleziony w krakowskim kościele.Piotr Oszczanowski, historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego odnalazł pozłacany dzban, który był nazywany “śląskim Graalem”, podaje wrocławska Gazeta Wyborcza.
Dzban wykonał w 1636 rok lipski złotnik Andreas Kauxdorf. Dzban jest ze srebra, złocony, o gruszkowatym kształcie, zwieńczonym owocem granatu. Ma ponadto niezwykłą historię, bowiem jest to jedyna tego typu pamiątka po śląskich Piastach.
- “Oglądamy dziś piastowskie rezydencje, mauzolea, książki, medale, monety, ale wyroby złotnicze przepadły” — powiedział dr Oszczanowski “Gazecie Wyborczej Wrocław”.
Oszczanowski przez kilka lat tropił burzliwe losy dzbana, który zaginął podczas II wojny światowej. W jego odnalezieniu pomógł przypadek. — “Spotkałem się w Krakowie z kustoszem zbiorów na Wawelu Dariuszem Nowackim. To specjalista od sztuki złotniczej. Powiedział, że ewangelicko-augsburska parafia św. Marcina przy ul. Grodzkiej posiada naczynie o gruszkowatym kształcie, ozdobione muzykującymi puttami. I że zostało wykonane przez Kauxdorfa” — opowiada Oszczanowski.
Rzeczywiście, jak się okazało dzban znajduje się w krakowskim kościele. Historyk uważa, że na swój sposób historia zatoczyła koło — pamiątka po Piastach trafiła do Krakowa do kościoła św. Marcina, którego dzieli niespełna kilkaset metrów od mauzoleum tej dynastii w katedrze wawelskiej.