Zamknięte Betlejem
- 11 listopada, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Burmistrz Betlejem Victor Batarseh 9 listopada ogłosił miasto narodzin Jezusa miastem otwartym; poinformował też że Betlejem będzie wydawało własne paszporty. Burmistrz wystąpił w Londynie na spotkaniu, które jest częścią kampanii “Otwarte Betlejem”, mającej zwrócić uwagę świata na dramatyczną sytuację tego palestyńskiego miasta.Obecnie Betlejem zamieniło się w gigantyczne więzienie, otoczone zewsząd przez mur dzielący terytoria palestyńskie i izraelskie, oraz posterunki armii izraelskiej. 160 tys. […]
Burmistrz Betlejem Victor Batarseh 9 listopada ogłosił miasto narodzin Jezusa miastem otwartym; poinformował też że Betlejem będzie wydawało własne paszporty. Burmistrz wystąpił w Londynie na spotkaniu, które jest częścią kampanii “Otwarte Betlejem”, mającej zwrócić uwagę świata na dramatyczną sytuację tego palestyńskiego miasta.
Obecnie Betlejem zamieniło się w gigantyczne więzienie, otoczone zewsząd przez mur dzielący terytoria palestyńskie i izraelskie, oraz posterunki armii izraelskiej. 160 tys. mieszkańców dysponuje jedynie dwoma bramami, łączącymi ich ze światem zewnętrznym. Liczba turystów odwiedzających miasto spadła z 92 tys. w roku 2000 do 7 249 w roku 2004. Z powodu zaniku turystyki — głównego źródła dochodów betlejemitów — miasto popadło w głęboki kryzys gospodarczy. M. in. z tego powodu w ostatnich 5 latach z Betlejem wyjechało 9,3% tamtejszych chrześcijan.
Leila Sansour, kierująca kampanią “Otwarte Betlejem”, powiedziała na spotkaniu w Londynie: “Istnieje ryzyko, że Betlejem utraci swą wyjątkową pozycję wśród chrześcijańskiej wspólnoty palestyńskiej: prawie połowa chrześcijan palestyńskich żyje w naszym mieście. Jeśli chrześcijaństwo nie przetrwa w miejscu narodzin Chrystusa, wspólnota utraci swe centrum; tym samym będzie miała niewielkie szanse na przetrwanie na pozostałym terytorium Palestyny. Jeśli chrześcijaństwo, po 2000 lat nieprzerwanej tradycji, zaniknie w Ziemi Świętej, niewielka jest szansa że przetrwa w innych częściach Bliskiego Wschodu: w Iraku, Syrii, Egipcie, Izraelu czy w Turcji. Trudno przewidzieć konsekwencje tego stanu, tworzącego żyzną glebę dla rozwoju sekciarskich konfliktów na całym świecie w nadchodzących stuleciach”.
Kampania “Otwarte Betlejem” ma na celu szukanie wyjścia z kryzysu poprzez przyciąganie inwestycji, promowanie turystyki i szukanie nowych form promocji miasta. Paszporty Betlejem, będące czymś w rodzaju polskiego “honorowego obywatelstwa miasta”, będą wręczane przyjaciołom Betlejem, zaangażowanym w cele stawiane sobie przez kampanię.
Inicjatywa palestyńskich władz miasta zyskała już poparcie takich osób jak abp Desmond Tutu (bohater walki z apartheidem w RPA), były prezydent USA Jimmy Carter, premier Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas czy łaciński patriarcha Jerozolimy Michael Sabbah.