Zawarcie małżeństwa — konwersja
- 11 marca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Należę do Kościoła Rzymskokatolickiego, mój narzeczony natomiast do Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Zamierzamy niedługo zawrzeć związek małżeński, a mój narzeczonychce jeszcze przed ślubem“zmienić kościół” na mój, czyli na rzymskokatolicki. Jaka jest procedura działania w przypadku takiej zmiany kościoła? Czy trzeba miećzgodę z kurii? Z góry dziękuje za odpowiedź. Jeśli taka osoba chce wstąpić do Kościoła rzymskokatolickiego, to składa wyznanie wiary wobec biskupa lub proboszcza. Potrzebna jest metryka chrztu, jeśli oczywiście był […]
Należę do Kościoła Rzymskokatolickiego, mój narzeczony natomiast do Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Zamierzamy niedługo zawrzeć związek małżeński, a mój narzeczonychce jeszcze przed ślubem“zmienić kościół” na mój, czyli na rzymskokatolicki. Jaka jest procedura działania w przypadku takiej zmiany kościoła? Czy trzeba miećzgodę z kurii? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Jeśli taka osoba chce wstąpić do Kościoła rzymskokatolickiego, to składa wyznanie wiary wobec biskupa lub proboszcza. Potrzebna jest metryka chrztu, jeśli oczywiście był chrzest i mówimy o konwersji z innej wspólnoty chrześcijańskiej. Uwaga ogólna przy takich przypadkach: chrzest musi być uznany przez stronę rzymskokatolicką. Obok samego wyznania wiary, trzeba dopełnić formalnego aktu, że taki człowiek, który wstępuje do Kościoła Rzymskokatolickiego rozumie nauczanie tego Kościoła, przyjmuje je i będzie się go trzymał.
Oczywiście jest to poprzedzone katecheza, przygotowaniem, nie odbywa się to od razu. Należy się zgłosić do proboszcza katolickiego parafii zamieszkania i przedstawić sprawę. Natomiast druga możliwość, że będzie to tzw. małżeństwo mieszane. Wtedy do takiego związku odnoszą się konkretne kanony Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Do małżeństwa mieszanego strona rzymskokatolicka potrzebuje zgody swojego biskupa, zajmuje się tym proboszcz jej miejsca zamieszkania. Poza tym strona rzymskokatolicka składa oświadczenie, że odsunie od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary oraz, iż uczyni wszystko co w jej mocy,aby dzieci były wychowane w wierze rzymskokatolickiej. Strona nierzymskokatolicka musi być powiadomiona o tych przyrzeczeniach i przyjąć je do wiadomości.
Więcej szczegółów można znaleźć w kanonach 1124–1129 Kodeksu Prawa Kanonicznego. oraz w Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kosciele katolickim.