Zmarł biskup Ignacy Jeż
- 16 października, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
W Rzymie zmarł nagle emerytowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Ignacy Jeż. Hierarcha zmarł w karetce w drodze do kliniki Gemelli. Rano jeszcze był na śniadaniu. Duchowny brał udział w pielgrzymce archidiecezji katowickiej z okazji zakończenia Roku św. Jacka.
W Rzymie zmarł nagle emerytowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Ignacy Jeż. Hierarcha zmarł w karetce w drodze do kliniki Gemelli. Rano jeszcze był na śniadaniu. Duchowny brał udział w pielgrzymce archidiecezji katowickiej z okazji zakończenia Roku św. Jacka.
93-letni Ignacy Jeż urodził się w Radomyślu Wielkim w diecezji tarnowskiej (31.07.1914 r). Jego ojciec przeniósł się potem do Katowic, aby po odzyskaniu przez Polskę niepodległości organizować na Śląsku sądownictwo. Rodzina Jeżów mieszkała najpierw w Katowicach na ul. Gliwickiej, później na ul. Kościuszki.
Po ukończeniu liceum im. Mickiewicza Ignacy wstąpił do śląskiego seminarium duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Stanisława Adamskiego 20 czerwca 1937 r. Jego pierwszą placówką była parafia w ówczesnych Hajdukach Wielkich, obecnie — Chorzowie Batorym.
W sierpniu 1942 r. ks. Ignacy Jeż został aresztowany przez gestapo i oskarżony o zorganizowanie “manifestacji” o charakterze antypaństwowym. Uznano, że odprawienie mszy św. za pokój duszy ks. Józefa Czempiela, zmarłego śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym w Dachau, stanowiło działanie przeciwko okupantowi. Wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie przebywał do końca wojny.
Doświadczenia z okresu obozowego bp Jeż zebrał w książce pt. “Błogosławcie Pana światło i ciemności”. Tuż po wojnie był kapelanem obozu repatriacyjnego w Göppingen koło Stuttgartu. Po powrocie do Polski w 1946 r. pracował w parafiach w Radlinie i Bogucicach, był katechetą, a następnie dyrektorem Gimnazjum Katolickiego św. Jacka w Katowicach, a po jego przemianowaniu na Niższe Seminarium Duchowne objął stanowisko rektora.
W 1960 r. papież Jan XXIII mianował go pomocniczym biskupem w Gorzowie Wielkopolskim. Był tam współpracownikiem innego Ślązaka, bp. Wilhelma Pluty. W tym czasie uczestniczył też w Soborze Watykańskim II. W 1972 r. został pierwszym ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W 1992 r. został przeniesiony w stan spoczynku.
Bp Ignacy był laureatem wielu nagród i odznaczeń. “Pełna szuflada” — mówił żartobliwie bp Jeż. Min. dwukrotnie został nagrodzony tytułem Człowieka Roku na Pomorzu Środkowym, a w 2001 r. Kapituła Tytułu uznała Biskupa Seniora za Człowieka Stulecia. W 2002 r. Kapituła Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka przyznała Seniorowi Episkopatu Polski nagrodę specjalną „za owocną posługę kapłańską i biskupią, zwłaszcza na ziemiach zachodnich i północnych, oraz za okupione cierpieniem świadectwo wiary i życia”. W czerwcu 2005 r. bp Jeż otrzymał z rąk ambasadora Niemiec w Polsce dr. Reinharda Schweppego Wielki Krzyż Zasługi za wieloletnią działalność na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym, za działalność na rzecz współpracy polsko-niemieckiej.
20 czerwca 2007 Biskup Jeż obchodził 70-lecie święceń kapłańskich. Był najstarszym polskim biskupem.