Zmiany w religijnej rzeczywistości USA
- 27 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Według badań przeprowadzonych przez Pew Forum on Religion and Public Life na ponad 35 tysiącach respondentów w USA liczba osób, które deklarują brak przynależności religijnej, bardzo wzrosła w ostatnich latach. Z powodu zmiany wyznania swoich wiernych największą stratę w USA poniósł Kościół rzymskokatolicki.Dyrektor Pew Forum, Luis Lugo, oświadczył, że rzeczywistość religijności w USA jest podobna do rynku ekonomicznego, tj. opiera się na współzawodnictwie. „Istnieją zwycięzcy i przegrani, liczebność […]
Dyrektor Pew Forum, Luis Lugo, oświadczył, że rzeczywistość religijności w USA jest podobna do rynku ekonomicznego, tj. opiera się na współzawodnictwie. „Istnieją zwycięzcy i przegrani, liczebność żadnej z grup religijnych nie pozostaje bez zmian. Grupy, które przegrywają, muszą odzyskać stracone pole, aby utrzymać się przy życiu”, powiedział Lugo.
Zauważył on, że czym lepiej emigranci hiszpańskojęzyczni mówią po angielsku, to tym łatwiej porzucają oni swoją dotychczasową wiarę, czyli katolicyzm.
Badania wykazały, że chociaż jeden na trzech Amerykanów (31%) został wychowany w wierze katolickiej, to jednak jedynie jeden na czterech deklaruje dzisiaj katolicyzm (24%). Według Lugo, ta różnica byłaby o wiele większa, gdyby do USA nie napływała olbrzymia fala emigrantów z krajów o dominującym katolicyzmie, zwłaszcza z krajów latynoskich.
Wśród dorosłej ludności USA, urodzonej zagranicą, katolicy przewyższają protestantów w stosunku prawie dwóch do jednego (46% katolików przeciw 24% protestantów).
Jednakże wśród urodzonych w USA, protestanci biją katolików stosunkiem 55% protestantów przeciw 21% katolików. Jednakże ogólna liczba protestantów w USA uległa znacznego zmniejszenia, wynosząc aktualnie 51%. Oznacza to, że już wkrótce USA powinny utracić swoją większość protestancką.
28% dorosłych obywateli USA zmieniło swoje wyznanie, w którym zostali wychowani, albo całkowicie porzucili życie religijne (wśród protestantów liczba ta wynosi aż 44%).
Wśród Amerykanów w wieku od 18 do 29 lat jedna czwarta twierdzi, że nie wyznaje żadnej religii.