Znak Krzyża
- 3 stycznia, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Jak to jest ze znakiem krzyża w tradycji protestanckiej? Używa się go, czy nie? W Kościołach protestanckich, przede wszystkim zaś w Kościołach tradycji ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej), wciąż praktykowane jest czynienie znaku krzyża świętego. Już w Małym Katechizmie, jednej z ksiąg symbolicznych (wyznaniowych) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. dr Marcin Luter zachęca do tego, aby chrześcijanie czynili znak krzyża. Na pytanie: “Jak ojciec rodziny nauczać powinien swoich domowników modlić się rano […]
Jak to jest ze znakiem krzyża w tradycji protestanckiej? Używa się go, czy nie?
W Kościołach protestanckich, przede wszystkim zaś w Kościołach tradycji ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej), wciąż praktykowane jest czynienie znaku krzyża świętego. Już w Małym Katechizmie, jednej z ksiąg symbolicznych (wyznaniowych) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. dr Marcin Luter zachęca do tego, aby chrześcijanie czynili znak krzyża. Na pytanie: “Jak ojciec rodziny nauczać powinien swoich domowników modlić się rano i wieczorem?” Wittenberski Reformator odpowiada: “Rano, wstawszy z łóżka, przeżegnaj się znakiem krzyża świętego i powiedz: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego! Amen.”
Czynienie znaku krzyża nie zaginęło w Kościołach luterańskich, nawet w czasach oświecenia i okresie po unii (staro-)pruskiej.
W wielu polskich parafiach luterańskich wierni czynią znak krzyża np. podczas życzenia pokoju (błogosławieństwo udzielane po kazaniu), przy spowiedzi świętej, przed i po przyjęciu Eucharystii, a także na koniec nabożeństwa.
Luteranie na Śląsku Cieszyńskim czynią potrójny znak krzyża (taki, jaki rzymscy katolicy mają przed czytaniem Ewangelii). Czynienie znaku krzyża ma przypominać o Chrystusie Ukrzyżowanym, o tym, że jego śmierć i zmartwychwstanie wpisane są także w nasze ludzkie pielgrzymowanie.
Serdecznie pozdrawiam
Dariusz Bruncz
:: Ekumenizm.pl: Kadzidło po ewangelicku