10-lecie obecności Braci Kapucynów w Kielcach
- 17 września, 2007
- przeczytasz w 5 minut
Bracia Mniejsi Kapucyni prowincji krakowskiej, pracujący w centrum Kielc obchodzą swój jubileusz. We wrześniu bieżącego roku mija równo 10 lat odkąd brązowi mnisi pojawili się po raz pierwszy w stolicy Ziemi Świętokrzyskiej, wzbudzając wielką ciekawość i zaufanie lokalnej społeczności, która do tej pory z zakonnikami w samym mieście nie miała styczności. W niedzielę 23 września o godzinie 12 w kieleckim nowym kościele pod wezwaniem Świętego Franciszka z Asyżu, uroczystą Eucharystię […]
Bracia Mniejsi Kapucyni prowincji krakowskiej, pracujący w centrum Kielc obchodzą swój jubileusz. We wrześniu bieżącego roku mija równo 10 lat odkąd brązowi mnisi pojawili się po raz pierwszy w stolicy Ziemi Świętokrzyskiej, wzbudzając wielką ciekawość i zaufanie lokalnej społeczności, która do tej pory z zakonnikami w samym mieście nie miała styczności.
W niedzielę 23 września o godzinie 12 w kieleckim nowym kościele pod wezwaniem Świętego Franciszka z Asyżu, uroczystą Eucharystię z tej okazji odprawi ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan. Podczas uroczystości zostanie także poświęcony dzwon, dla nowo wzniesionej świątyni przy ulicy Warszawskiej 33.
Podczas obchodów pięciolecia parafii w 2002 roku, pierwszy proboszcz parafii o. gwardian Marek Metelica powiedział m. in. : — „Bardzo cieszymy się obecnością tych ludzi, którzy od początku obdarzali nas tutaj wielką życzliwością, serdecznością, pomagali nam od pierwszych chwil, czego doświadczamy do tej pory. Te pięć lat nie były długie, ale bardzo bogate w wydarzenia”- dodał. O. Metellica podziękował biskupowi ordynariuszowi i kapłanom diecezjalnym za pomoc w wejście w specyfikę pracy duszpasterskiej i atmosferę miasta, wspominał zawsze życzliwego zakonikom zmarłego biskupa Mieczysława Jaworskiego.
Sprowadzenie przez kieleckiego biskupa ordynariusza Kazimierza Ryczana do miasta zakonników z prawdziwego zdarzenia, których nigdy w samych Kielcach nie było, okazało się niezwykle istotne dla prowadzenia działalności duszpasterskiej. Mieszkańcy Kielc, a nawet całej diecezji kieleckiej przyjęli braci zakonnych bardzo ciepło, odwiedzali klasztor bardzo licznie i czynią to do dnia dzisiejszego, nie tylko z uwagi na specyficzny charyzmat, otwartego konfesjonału i możliwość łatwego prawie całodniowego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania. Przy nowej parafii powstało mnóstwo nowych wspólnot o różnym charakterze, a bracia kapucyni mocno i konsekwentnie zaangażowali się w działalność Kościoła lokalnego, w działalność kulturalną, społeczną i socjalną.
Bracia kapucyni pokazali niespotykany dotąd w Kielcach i w diecezji styl działalności duszpasterskiej, oparty na zaufaniu i otwartości do każdego. Nie sposób wymienić całego dobra, jakiego udało się dokonać przez minione 10 lat. Wiele jest w tym także osiągnięć na niwie ekumenicznej, a dzięki temu i inne parafie dostrzegły potrzebę i konieczność takich działań. Z inicjatywy braci mniejszych Kapucynów tylko do 2005 roku zorganizowano w mieście i diecezji kieleckiej prawie 250 inicjatyw o charakterze ekuemniczno-kulturalnym, z czego kilkanaście przyciągnęło zainteresowanych tą tematyką niemal z całej Polski.
Historia parafii.
Dzięki staraniom bpa Kazimierza Ryczana i życzliwej postawie władz miasta Kielce, w maju 1997 r. dokonano przekazania budynku po Instytucie Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej (i wcześniej po Szkole Podstawowej nr 3) przy ul. Warszawskiej 33 , dla diecezji kieleckiej w ramach zwrotu mienia kościelnego.
Cały teren wraz z budynkiem biskup ordynariusz natychmiast przekazał Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. 24 czerwca 1997 roku dokonano oficjalnego przekazania działki 1,25 ha i od tego dnia pierwsi Kapucyni — bracia o. Marek Metelica (pierwszy proboszcz) i o. Piotr Nowak — zamieszkali w budynku po Instytucie Biologii. Wkrótce dołączył do nich kolejny mnich o. Karol Jopek, późniejszy pierwszy wikariusz domu zakonnego.
Na początku warunki do pracy w nowym miejscu były bardzo trudne. Nie było dosłownie niczego. Nie było wody, kanalizacji i prądu. Nie było żadnego krzesła ani stołu, o łóżkach nie wspominając Dzięki pomocy krakowskiej Prowincji Zakonnej braci mniejszych Kapucynów, wkrótce powoli wszystko zacęło zmieniać swój obraz. Zakonnicy nawiązali kontakty z miejscowym duchowieństwem, siostrami zakonnymi i osobami świeckimi.
W lipcu rozpoczął się czas remontów — uruchamianie instalacji, przygotowywanie łazienek i sanitariatów, a w następnym miesiącu przygotowywanie pokoi. W sierpniu też rozpoczął się remont sali przeznaczonej na kaplicę. Były to trzy miesiące wytężonej pracy. Mnichom pomagali w tym klerycy z kapucyńskiego seminarium z Krakowa.
2 listopada 1997 r. biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan przy udziale ks. bpa Mieczysława Jaworskiego, duchowieństwa diecezjalnego, zakonnego i wielu osobistości miasta dokonał otwarcia i poświęcenia kaplicy p.w. św. Franciszka z Asyżu, która od 30 listopada 1997 r. pełni rolę kościoła parafialnego nowo powstałej parafii pod opieką tego samego patrona. Parafia liczy prawie 11 tysięcy wiernych i jest usytuowana w samym sercu miasta. Obejmuje ona zielony teren dzielnic Sady i Szydłówek Dolny zamknięty ulicami: IX Wieków Kielc, Warszawską, Jesionową i rzeką Silnicą.
W 1998 roku zostało rozebrane północne skrzydło starego budynku uczelnianego (powstałego w 1939 roku) i uruchomione dalsze pomieszczenia duszpasterskie. Prace adaptacyjno-remontowe przy kaplicy i następnych salach były kontynuowane w miarę potrzeb duszpasterskich.
Przy parafii działa obecnie kilkanaście różnorodnych wspólnot parafialnych To właśnie przy tej parafii kapucynów w Kielcach trwają przez cały rok spotkania ekumeniczne i modlitwy o pokój o pojednanie podzielonych chrześcijan ze śpiewem kanonów z Taize.
Przez te lata zmieniała się też sama wspólnota zakonna. W Domu Zakonnym Braci Kapucynów przy ul. Warszawskiej 33 w Kielcach pracowali już obok wyżej wymienionych tacy ojcowie jak: o. Konstanty Dryja, o. Janusz Pałka, o. Stanisław Żmuda, o. Jeremiasz Truś, o. Zbigniew Kasperczak, o. Janusz Maroń, o. Tomasz Wołoszyn, o. Grzegorz Skoczylas, o. Piotr Arkuszewski, o. Bogusław Szczygieł, o. Krzysztof Zając, o. Daniel Dołhań, o. Krzysztof Juzba, o. Krzysztof Czeczko, o. Leszek Siebert, o. Jerzy Zieliński, o. Wojciech Kwiatkowski, o. Andrzej Rojewski, o. Marek Chmielewski, o. Rafał Ogórek, o. Adam Wróbel, o. Adam Kulpa.
W roku 2002 nastąpiła także zmiana proboszcza i gwardiana. Nowym proboszczem został mianowany o. Grzegorz Marszałkowski, który przybył do Kielc z Gdańska, a jego zastępcą o. Janusz Pałka. Aktualnie należy do wspólnoty 8 braci: Grzegorz Marszałkowski, Andrzej Bochyński, Jerzy Stopa, Wit Urbanik, Jerzy Marć, Sergiusz Ślęzak, Krzysztof Turek, Mariusz Urbanek.
W dniu 23 września 2003 roku ks. bp Marian Florczyk, sufragan pomocniczy diecezji kieleckiej dokonał uroczystego rozpoczęcia budowy.. Dokonał tego wraz z ówczesnym Prowincjałem Braci Kapucynów o. Jackiem Waligórą i Prezydentem Miasta Kielce Wojciechem Lubawskim. Pozwolenie na budowę parafia uzyskała w dniu 16 X 2003 roku w 25 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Prace przy fundamentach rozpoczęto 20 X 2003 roku.
15 V 2004 roku rozpoczęto kolejny etap budowy — stan surowy kościoła. W dniach 27 V — 7 VI 2004 roku miała miejsce Parafialna Pielgrzymka do Rzymu. Jej celem było poświęcenie kamienia węgielnego u Papieża Jana Pawła II na audiencji 2 VI 2004 w Watykanie. Kamień węgielny i akt erekcyjny wmurowywał osobiście biskup ordynariusz kielecki ks. bp Kazimierz Ryczan w dniu 23 IX 2004 roku. W tym też roku odprawiono po raz pierwszy Pasterkę pod gołym niebem w murach nowej świątyni.
W roku 2005 w dniu 26 IV po przerwie zimowej wznowiono budowę świątyni. W dniach 08 — 12 VIII 2005 została odnowiona i wymalowana kaplica po 8 latach eksploatacji. W dniach 14 — 16 IX 2005 roku udało się przykryć nawę główną sklepieniem z elementów żelbetowych prefabryko
wanych. 18 elementów o łącznym ciężarze 350 ton za pomocą dźwigu stanęło na przygotowanym gzymsie. Pod nowym sklepieniem zostały odprawione cztery uroczyste Eucharystie w dniach: 23 IX (Ojciec Pio), 4 X (odpust), 11 X (bierzmowanie) i 25 XII (Pasterka).