20-lecie kieleckiego Zboru Chrześcijan Wiary Ewangelicznej
- 5 listopada, 2007
- przeczytasz w 4 minuty

To jedna z największych wspólnot ewangelikalnych działających na Ziemi Świętokrzyskiej, włączająca się bardzo aktywnie w działalność o charakterze biblijnym, ekumenicznym, charytatywnym.
To jedna z największych wspólnot ewangelikalnych działających na Ziemi Świętokrzyskiej, włączająca się bardzo aktywnie w działalność o charakterze biblijnym, ekumenicznym, charytatywnym.
Z tej okazji o godzinie 11 w kościele ewangelicko-augsburskim w Kielcach, ajednocześnieEkumenicznej Świątynii Pokoju, odprawiono uroczyste nabożeństwo Słowa Bożego. W wypełnionej wiernymi świątyni, wspólnej modlitwie przewodniczył pastor Andrzej Jezienicki, który jednocześnie pełni funkcję Prezbitera Naczelnego tego wyznania w RP.
W wygłoszonym słowie pastor Jezienicki powiedział, że właśnie dziś mija równo 20 lat od założenia tego Kościoła w Kielcach. „Mamy za co dziękować Panu, szczególnie za tę wyremontowaną świątynię, w której zwiastowane jest nie tylko w niedzielę Słowo Boże” — powiedział kaznodzieja. Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej pochodzi z nurtu powstałego w Polsce na przełomie XIX I XX wieku. Wyróżnia go szczególna wiara w działanie Ducha Świętego, zaznaczył pastor Jeziernicki.
Zbórtego Kościoła zaliczanego do bogatego nurtu zielonoświątkowego liczy w Kielcach 117 osób. Ma też wielu sympatyków, bo na niedzielne nabożeństwa i środowe spotkania przychodzi wielu ludzi nie tylko tych młodych, nie należących formalnie do Zboru.
Posiada własny zespół muzyczny, a członkowie wyznania chętnie włączają się w akcje ekumeniczne (np. styczniowy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan), charytatywne i naukowe (m. in z okazji Światowego Dnia Modlitwy czy Dnia Biblii) organizowane przez inne Kościoły chrześcijańskie na terenie miasta Kielce. Także i sami Chrześcijanie Wiary Ewangelicznej są inicjatorami takich wspólnych działań.
Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w istnieje Polsce od 1929 roku i jest szeroką chrześcijańską wspólnotą o charakterze ewangelikalnym, o orientacji charyzmatycznej, pentekostalnej, zielonoświątkowej.Bezpośrednim poprzednikiem ruchu zielonoświątkowego i jednym z jego głównych korzeni, był ruch uświęceniowy (ang. The Holiness Movement), który na swój sposób akcentował sprawę tzw. drugiego błogosławieństwa (ang. second blessing) czyli chrztu Duchem Świętym.
Główny wpływ na ruch uświęceniowy wywarli tacy mężowie Kościoła, jak Asa Mahan, Dwight L. Moody, Charles G. Finney, Reuben A. Torrey i inni.Większość jednak badaczy ruchu zielonoświątkowego jest zdania, że dopiero przeżycia Ducha Świętego w gminie uświęceniowej przy Azusa Street w Los Angeles w 1906 roku zwróciły na siebie wzrok całego świata, i że tutaj należy szukać początków klasycznego pentekostalizmu. Badacze ci powiadają także, że jeśli należy łączyć początek ruchu zielonoświątkowego z jakąś postacią, to jest nią niewątpliwie William J. Seymour (1870–1922), który stał wówczas na czele Misji przy Azusa Street.
Jako Kościół o charakterze ewangelicznym podkreśla znaczenie Pisma Świetego (Starego i Nowego Testamentu) jako najważniejszego autorytetu w kwestii wiary i życia. Członkami wspólnot stają się chrześcijanie, którzy świadomie przyjęli Jezusa jako swojego Panai Zbawiciela, czyli przeżyli nawrócenie orazprzjęli chrzest wiary. Jako Kościół o charakterze zielonoświątkowym KChWE wierzy i praktykuje ponadnaturalne działanie Ducha Świętego jak mówienie innymi językami, uzdrawianie chorych, wypędzanie złych duchów, cuda i proroctwa itd. Kościół poprzez należące do niego wspólnoty uczestniczy w wypełnianiu wielkiego nakazu misyjnego przekazanego przez Jezusa swoim naśladowcom.
Obecnie Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Rzeczpospolitej Polskiej (KChWE ) jest wspólnotą autonomicznych Zborów i innych jednostek organizacyjnych.
Osobowość prawną posiada cały Kościół oraz jego poszczególne Zbory.Siedziba władz Kościoła znajduję się obecnie w Kielcach.
Synod — najwyższa władza ( zbiera się co 5 lat ).- skład Synodu: członkowie Kancelarii Kościoła, Kolegium Pastorów, Komisja Kontrolująca i delegaci Zborów.Kancelaria Kościoła — 4 osoby ( Prezbiter Naczelny, jego dwóch Zastępców, Rzecznik prawno-finansowy ).- Prezbiter Naczelny — Pastor Andrzej Jeziernicki.Kolegium Pastorów ( członkowie Kancelarii Kościoła, Pastorzy Zborów ).Zbór to lokalna społeczność osób, które uznały zasady wiary Kościoła, przyjęły chrzest wiary, żyją zgodnie ze Słowem Bożym i złożyły deklarację członkowską. Członkowie KChWE uznają, że najwyższa władza w Zborze należy do Jezusa Chrystusa, który jest Głową swego ciała, Kościoła.Formy działalności Zboru określa Statut. Rada Zboru - zarządza Zborem ( skład: Pastor, Starsi Zboru, członkowie ).Zebranie Członków Zboru.
Zbory tego wyznania prócz Kielc znajdują się także w Kozienicach, Cieszynie, Gdańsku, Elblągu, Hrubieszowie, Lublinie, Łodzi, Radomiu, Radzyniu Podlaskim, Świdniku, dwa w Warszawie.
W województwie świętokrzyskim członkowie KChWE istnieją również we Włoszczowie i Pińczowie, gdzie istnieją autonomiczne prężnie działające zbory.