30-lecie muzeum misyjnego na Świętym Krzyżu
- 28 maja, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Z tej okazji misjonarze Oblaci zorganizowali tzw. “drzwi otwarte” oraz dzień otwartych gablot. Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium i muzeum misyjne mogą sami zobaczyć z bliska różne eksponaty, dotknąć, a nawet przymierzyć niektóre pamiątki przywiezione przez misjonarzy z różnych krajów. To jedno z najciekawszych muzeów tego rodzaju w Polsce.Z okazji 30-lecia muzeum prezentujemy także unikalną pamiątkę — statuetkę, która powstała na piłkarskie Mistrzostwa Europy Euro 2012. Nasze muzeum to drugie miejsce na świecie, […]
Z tej okazji misjonarze Oblaci zorganizowali tzw. “drzwi otwarte” oraz dzień otwartych gablot. Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium i muzeum misyjne mogą sami zobaczyć z bliska różne eksponaty, dotknąć, a nawet przymierzyć niektóre pamiątki przywiezione przez misjonarzy z różnych krajów. To jedno z najciekawszych muzeów tego rodzaju w Polsce.
Z okazji 30-lecia muzeum prezentujemy także unikalną pamiątkę — statuetkę, która powstała na piłkarskie Mistrzostwa Europy Euro 2012. Nasze muzeum to drugie miejsce na świecie, gdzie można oglądać ten gadżet. Pierwszym jest Fabryka Porcelany w Ćmielowie, a drugim właśnie klasztor na Świętym Krzyżu. Tę figurkę posiada na razie tylko kilka osób na świecie m.in. prezydent UEFA Michael Platini — powiedział o. Damian Kopyto OMI — ceremoniarz przy sanktuarium świętokrzyskim odpowiedzialny za kontakty z mediami.
Dokładnie trzydzieści lat temu otwarto w murach klasztoru na Łyścu muzeum misyjne, którego pomysłodawcą i organizatorem był ojciec Walenty Zapłata założyciel i wieloletni dyrektor oblackiej Prokury Misyjnej.
22 maja 1977 roku o. Walenty w obecności prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów o. Alfonsa Kupki OMI i misjonarza z Madagaskaru o. Franciszka Chruszcza OMI dokonał poświęcenia muzeum, zajmującego nieco mniejszą powierzchnię niż dzisiaj.
Obecnie wszystkie zgromadzone eksponaty pochodzą z całego świata, głównie z krajów gdzie posługują Ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Tylko w ubiegłym roku unikatowe eksponaty mieszczące się w zabytkowych pomieszczeniach klasztornych, dostosowanych na potrzeby wystawiennicze zwiedziło ponad 210 tysięcy pielgrzymów z całego świata.
Najbardziej cenne i najciekawsze eksponaty to wyroby z kości słoniowej, afrykańska srebrna biżuteria, przedmioty wykonane ze skór wężów boa i pytona, figurki hebanowe a także liczne eksponaty z Północnej Kanady. Wśród licznych ciekawostek można zobaczyć także ząb hipopotama, nakrycie głowy z Lesoto i Turkmenistanu.
Chcąc uczcić 30 lecie muzeum Telewizja Polska nagrała specjalny program pokazujący historię tego miejsca i jego wyjątkowych eksponatów.
Sanktuarium na Świętym Krzyżu, odległe jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce, nazywane najstarszym sanktuarium pańskim Polski Jagiellonów.
Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka (jeszcze za niepodzielonego Chrześcijaństwa), natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.