45-lecie ordynacji pierwszych diakonek w Polsce
- 17 grudnia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
15 grudnia 2008 r. cztery diakonki mgr teol: Janina Kisza – Bruell, Krystyna Smoleńska, Helena Gajdacz i Emilia Grochal wspominały swoje święcenia diakonackie, które odbyły się w III Niedzielę Adwentu, 15 grudnia 1963 r. w wiślańskim kościele św. ap. Piotra i Pawła. Pierwszej tego rodzaju uroczystości w dziejach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem kościelnym, dokonał ks. senior Adam Wegert, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, […]
15 grudnia 2008 r. cztery diakonki mgr teol: Janina Kisza – Bruell, Krystyna Smoleńska, Helena Gajdacz i Emilia Grochal wspominały swoje święcenia diakonackie, które odbyły się w III Niedzielę Adwentu, 15 grudnia 1963 r. w wiślańskim kościele św. ap. Piotra i Pawła.
Pierwszej tego rodzaju uroczystości w dziejach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem kościelnym, dokonał ks. senior Adam Wegert, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, a kazanie wygłosił ks. biskup Andrzej Wantuła.
Janina Kisza Bruell i Helena Bujok (Gajdacz) objęły pracę katechetyczną, godziny biblijne, zebrania młodzieżowe i godziny modlitewne dla młodzieży, a sporadycznie i nabożeństwa Słowa w rozległej parafii cieszyńskiej. Krystyna Frank (Smoleńska) początkowo pracowała w pracy katechetycznej w Goleszowie, następnie w Słupsku, w Afryce na misjach i w Niemczech. Emilia Grochal pracowała zarówno w pracy katechetycznej, jak też prowadząc godziny biblijne i nabożeństwa Słowa na Mazurach, w Bytomiu, w Cisownicy i w Cieszynie.
W 1996 Synodalna Komisja ds. Prawnych po kierunkiem ks. dr. Henryka Czembora na wniosek piszącego te słowa włączyła wyświęcone katechetki, oraz siostry diakonise, które zawsze były wyświęcane przez biskupa Kościoła, do urzędu duchownego Kościoła tzn. do posługi pomocniczej „diakona”. Synod Kościoła w dniu 26 października 1996 r. uchwalił nowe ZPW sankcjonując powyższe zmiany. Tak samo uczyniono to na 4 sesji X Synodu Kościoła zatwierdzając nowa Pragmatykę Służbową, która weszła w życie Kościoła w I Niedzielę Adwentu, 28 października 1999 r. Inny status w posłudze Kościoła jako diakona mają oczywiście osoby, które ukończyły studia teologiczne z tytułem magistra teologii ewangelickiej.
Obecnie wszystkie wymienione siostry ordynowane w roku 1963 są już na zasłużonej emeryturze diakonackiej wykonując jeszcze w miarę sił i zdrowia jako wolontariuszki różnorakie prace i posługi kościelne w miejscach swego zamieszkania. W Cieszynie diakon Janina Kisza-Bruell odwiedza chorych w szpitalu i w domach opieki. Za swą bezinteresowną służbę Rada Miejska w Cieszynie postanowił odznaczyć ją „srebrną cieszynianką 2004” w dniu 11 listopada 2004 r.
Diakon Helena Gajdacz za długoletnią pracę przy redagowaniu ‘Przyjaciela Dzieci’ (24 lata), jak również redagując kącik dla dzieci w Gazecie Ewangelickiej i uczestnicząc w pracach Synodalnej Komisji ds. Wychowania Chrześcijańskiego zaliczona została do laureatów Nagrody im. ks. Leopolda Otto, która została wręczona jej w kościele Jezusowym w Cieszynie w dniu 15 stycznia 2006 r. Diakon Emilia Grochal natomiast aktywnie uczestniczy w pracach Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego – Oddziału w Cieszynie.