50 lat obecności pallotynów w Kielcach
- 4 czerwca, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Kieleccy księża Pallotyni z klasztoru na Karczówce zachęcają do udziału w uroczystości Bożego Ciała, podczas których ogłoszą dalsze etapy programu jubileuszowego, które potrwają do 4 listopada 2007 roku. Obchody jubileuszu białych księży zakonnych rozpoczęły się już w Boże Narodzenie 2006 r., kontynuowano je w styczniu odpustem ku czci św. Wincentego Pallottiego i obecnie podczas Bożego Ciała. Po mszy św. o godz. 10.00. z klasztoru pod wezwaniem św. Karola Boromeusza wyruszy procesja Bożego Ciała, w której […]
Kieleccy księża Pallotyni z klasztoru na Karczówce zachęcają do udziału w uroczystości Bożego Ciała, podczas których ogłoszą dalsze etapy programu jubileuszowego, które potrwają do 4 listopada 2007 roku. Obchody jubileuszu białych księży zakonnych rozpoczęły się już w Boże Narodzenie 2006 r., kontynuowano je w styczniu odpustem ku czci św. Wincentego Pallottiego i obecnie podczas Bożego Ciała.
Po mszy św. o godz. 10.00. z klasztoru pod wezwaniem św. Karola Boromeusza wyruszy procesja Bożego Ciała, w której tłumnie uczestniczą mieszkańcy Kielc i okolic Karczówki. To tradycja sięgająca początków XX wieku. Wszystkie ołtarze są zawsze usytuowane na wzgórzu Karczówki, z wykorzystaniem charakterystycznego dla tych terenów pofałdowania, wśród niepowtarzalnej roślinności rezerwatu.
Podczas uroczystej sumy o godz. 12.00. zostanie przedstawiony harmonogram obchodów jubileuszowych w Kielcach. Po zakończeniu roku szkolnego na Karczówce będzie przez ponad dwa tygodnie gościła pallotyńska oaza młodzieżowa z różnych miast z całej Polski, z udziałem gości z Litwy, Białorusi i Ukrainy. 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, pallotyński jubileusz przypomną różne formacje harcerskie, których blisko siedem tysięcy przyjedzie do Kielc z całego kraju, aby właśnie tutaj obchodzić stulecie istnienia skautingu i w wielkim widowisku plenerowym przypomnieć także posługę księży pallotynów.
Od wielu lat pallotyni z kieleckiej Karczówki pełnią funkcje harcerskich kapelanów. 4 listopada głównym uroczystościom odpustowym ku czci św. Karola Boromeusza będą przewodniczyć ordynariusz kielecki, bpKazimierz Ryczan i generał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego z Rzymu.
Historia pallotynów w diecezji kieleckiej wiąże się z ich 50-letnią obecnością w zabytkowym klasztorze na Karczówce. To jedno z najpiękniejszych i największych, zalesionych wzniesień na terenie miasta Kielce, jednocześnie część stałego rezerwatu przyrodniczego i wspaniałe miejsce widokowe, często odwiedzane przez turystów, pielgrzymów i samych mieszkańców miasta.
Zabytkowy klasztor został wzniesiony w 1622 r. jako wotum za ocalenie Kielc od zarazy. Gospodarzami Karczówki byli kolejno ojcowie bernardyni, siostry ze zgromadzenia sercanek, miejscowi księża diecezjalni. W 1957 r. obiekt przejęli Księżą palllotyni prowincji warszawskiej.W 2000 r. lokalna wspólnota palllotyńska podzieliła się, gdy po sąsiedzku, na Osiedlu Podkarczówka, powstała zupełnie nowa parafia dla rozbudowujących się kolejnych części osiedla. Sześciu pallotynów pracuje odtąd w parafii św. Wincentego Pallotiego (zdj.), sześciu pozostało w kościele rektoralnym (b. klasztorze) na Karczówce. Jubileusze są obchodzone wspólnie.
Prócz pallotynów i księży diecezjalnych, pracują w samym mieście Kielce jeszcze tylko księżą salezjanie i bracia mniejsi kapucyni prowincji krakowskiej.