Abp Herman w Gruzji
- 3 maja, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
24 kwietnia br. metropolita Herman, zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Ameryce (Orthodox Church in America) zakończył kilkudniową wizytę w Patriarchacie Gruzińskim powrócił do swojej rezydencji. W trakcie wizyty spotkał się z najwyższymi władzami państwowymi Gruzji: prezydentem Mikhailem Saakaszwilem, premierem Zurabą Zhvani oraz panią Nino Burdzanadze, która stoi na czele tamtejszego parlamentu. Delegacja OCA zwiedziła budowaną w Tibilisi katedrę pod wezwaniem Świętej Trójcy. W kompleksie katedralnym znajdują się również: […]
24 kwietnia br. metropolita Herman, zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Ameryce (Orthodox Church in America) zakończył kilkudniową wizytę w Patriarchacie Gruzińskim powrócił do swojej rezydencji. W trakcie wizyty spotkał się z najwyższymi władzami państwowymi Gruzji: prezydentem Mikhailem Saakaszwilem, premierem Zurabą Zhvani oraz panią Nino Burdzanadze, która stoi na czele tamtejszego parlamentu.
Delegacja OCA zwiedziła budowaną w Tibilisi katedrę pod wezwaniem Świętej Trójcy. W kompleksie katedralnym znajdują się również: centrum monastyczne, drewniana cerkiew pod wezwaniem Proroka Eliasza, rezydencja patriarsza oraz szkoła ikonografii i muzyki liturgicznej. Ponadto, w dniu Św. Tomasza Apostoła, Metropolita Herman w asyście zwierzchnika Gruzińskiej Cerkwi sprawował liturgię w zabytkowej Katedrze Świętych Apostołów w Mtskheta. Metropolita spotkał się także z trzema wspólnotami monastycznymi, które powstały po upadku komunizmu.
W ciągu całej wizyty delegacja OCA odwiedziła kilkanaście zgrupowań zakonnych, wysłuchała kilku koncertów muzyki ludowej, zwiedziła Gruzińskie Państwowe Muzeum Sztuki w dwunastowiecznym monasterze znajdującym się w Mskheta, spotkała się z członkami korpusu dyplomatycznego oraz z biskupem ormiańskim Vazgen Saraidarianem.
Gruzja jest krajem, w którym chrześcijaństwo pojawiło się wcześnie w porównaniu z całą Europą Wschodnią. Tradycja głosi, iż Dobrą Nowinę głosiła tam sama Bogurodzica, a zaraz po niej Apostoł Andrzej. Do drugiej połowy V wieku naszej ery Kościół Gruziński znajdował się w jurysdykcji Patriarchatu Antiochii. Później uzyskał autokefalię, którą utracił w 1811 roku na mocy decyzji carskiej. Kościół poddano zarządowi świeckiego prokuratora synodu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Restauracja autokefalii nastąpiła w roku 1917. Obecnie godność Katholikosa – Patriarchy i Arcybiskupa Matskheta i Tibilisi sprawuje Jego Świątobliwość Ilia (Eliasz) II. Metropolita Herman, któremu kieruje Kościołem Prawosławnym w USA i Kanadzie, odwiedził w minionych latach Polskę, a podczas intronizacji władyki Hermana w USA obecny był m.in. abp Sawa, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski.
foto: cerkiew.pl