Abp Lefebvre uznał Sobór Watykański II
- 21 stycznia, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Abp Lefebvre podpisał wszystkie dokumenty Soboru Watykańskiego II, które później zanegował. Dotyczy to również konsytucji ‘Gaudium et spes’, którą ostro później krytykował – uważa włoski magazyn Panorama. Autor publikacji – Ignazio Ingrao – podkreślił, że znajdujące się w Archiwach Watykańskich dokumenty podważają legendę lefebrystów, jakoby założyciel Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, sprzeciwiał się decyzjom soboru już podczas jego trwania. […]
Abp Lefebvre podpisał wszystkie dokumenty Soboru Watykańskiego II, które później zanegował. Dotyczy to również konsytucji ‘Gaudium et spes’, którą ostro później krytykował – uważa włoski magazyn Panorama. Autor publikacji – Ignazio Ingrao – podkreślił, że znajdujące się w Archiwach Watykańskich dokumenty podważają legendę lefebrystów, jakoby założyciel Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, sprzeciwiał się decyzjom soboru już podczas jego trwania.
Słowa Ingrao potwierdził amerykańskiej Katolickiej Agencji Informacyjnej (CNA) historyk Piero Doria, który pomagał przy realizacji badań. Po raz pierwszy pozwolono na sfotografowanie i udokumentowanie podpisu abp. Lefebvre’a. W rzeczywistości historycy od dawna wiedzieli, że Lefebvre podpisał dokumenty soborowe, ale wielu ludzi o tym nie wiedziało, a propaganda bractwa przekonywała, że Lefebvre zawsze odrzucał soborowe decyzje – zaznaczył Ingrao.
Jak informuje portal kath.net, abp Lefebvre sporządził podczas soboru wiele krytycznych uwag, jednak poparł jedną z kluczowych reform kontestowaną obecnie przez lefebrystów – reformę liturgii. Dopiero w późniejszym okresie Lefebvre zaczął stopniowo kontestować Vaticanum II, szczególnie zaś w okresie rewolucji roku 1968. W odezwie z 21 listopada 1974 Lefebvre oświadczył, że żaden katolik, który troszczy się o zbawienie swojej duszy, nie może uznać reformy.
Lefebvre odmawiał posłuszeństwa papieżowi Pawłowi VI, gdy ten w 1976 roku wzywał go w sprawie kontrowersyjnych święceń kapłańskich. 11 października 1976 Paweł VI stwierdził, że Lefebvre znajduje się w błędzie z powodu absolutnie fałszywego rozumienia pojęcia Tradycji. 12 lat później Lefebvre wyświęcił bez zgody papieża czterech biskupów, co było bezpośrednim powodem jego ekskomuniki.
:: Ekumenizm.pl: Jan Paweł II winny upadkowi wiary — Benedykt XVI heretykiem i modernistą