Abp Martyniak poświęcił cerkiew w Ustrzykach Dolnych
- 22 sierpnia, 2005
- przeczytasz w 3 minuty
Arcybiskup Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego, poświęcił odnowioną cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Ustrzykach Dolnych koło Sanoka, na Podkarpaciu. Uroczystość, która odbyła się 21 sierpnia, zgromadziła prawie stuosobową społeczność greckokatolicką z Ustrzyk Dolnych i okolicznych miejscowości. Wzięli w niej udział także kapłani dwóch obrządków katolickich z Gdańska, Przemyśla i Sanoka oraz osoby zakonne z Kościoła rzymskokatolickiego — z Warszawy i Sanoka. Wśród zaproszonych gości byli […]
Arcybiskup Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego, poświęcił odnowioną cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Ustrzykach Dolnych koło Sanoka, na Podkarpaciu. Uroczystość, która odbyła się 21 sierpnia, zgromadziła prawie stuosobową społeczność greckokatolicką z Ustrzyk Dolnych i okolicznych miejscowości. Wzięli w niej udział także kapłani dwóch obrządków katolickich z Gdańska, Przemyśla i Sanoka oraz osoby zakonne z Kościoła rzymskokatolickiego — z Warszawy i Sanoka. Wśród zaproszonych gości byli obecni również zakonnicy z klasztoru franciszkanów w Sanoku.
Na początku homilii abp Martyniak serdecznie pozdrowił wszystkich zebranych, z uznaniem podkreślając braterską obecność wiernych Kościoła rzymskokatolickiego. „Choć parafia w Ustrzykach Dolnych nie jest duża i ma niewielu wiernych, to jednak nie obawiajcie się. Jezus Chrystus też miał małą wspólnotę apostołów – powiedział abp Martyniak. — W historii usiłowano nasz Kościół zniszczyć, cerkwie były palone lub burzone, wiernych wywożono z rodzinnych miejscowości, a nawet mordowano. A jednak Kościół greckokatolicki żyje, odradza się i umacnia. Wiara przetrwała w sercach ludzi, musimy ją cały czas pogłębiać, aby lepiej służyć Bogu i ludziom” – powiedział abp Martyniak.
Na zakończenie uroczystości, w czasie której sprawowano eucharystyczną Liturgię św. Jana Złotoustego, odbyło się poświęcenie wody oraz procesja wokół cerkwi. Po specjalnych modlitwach i błogosławieństwach, abp Martyniak poświęcił nowe wyposażenie świątyni oraz całą cerkiew. Gruntowny remont cerkwi trwał kilka lat, przeprowadził go razem z wiernymi ks. Ireneusz Kondrów, proboszcz miejscowej parafii greckokatolickiej. Remont obejmował m. in. odwodnienie terenu, budowę ogrodzenia, naprawę ścian z zewnątrz i wewnątrz, malowanie polichromii oraz rekonstrukcję ikonostasu oraz renowację ikon. Finanse na odbudowę cerkwi przekazała kuria metropolitalna Kościoła greckokatolickiego oraz indywidualni ofiarodawcy.
Murowaną cerkiew greckokatolicką Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w 1874 roku. Przez 30 lat, od roku 1951 do 1981, użytkowano ją jako magazyn, doprowadzając świątynię nieomal do stanu ruiny. W kwietniu 1981 roku władze PRL przekazały cerkiew miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Po dokonaniu najbardziej niezbędnych remontów, decyzją bp. Ignacego Tokarczuka, w grudniu 1985 roku cerkiew została oddana prawowitym właścicielom – Kościołowi greckokatolickiemu.
Ustrzyki Dolne uzyskały prawa miejskie w 1727 roku, obecnie są stolicą powiatu beszczadzkiego, liczą ponad 10 tys. mieszkańców. Największy rozwój miasto przeżywało w XIX wieku, wiązał się on z odkryciem i eksploatacją złóż ropy naftowej.
W czasie II wojny światowej wielu mieszkających w Ustrzykach Dolnych Polaków i Ukraińców zostało wywiezionych lub zamordowanych, podobny los spotkał także żydowską ludność miasta. Po wojnie miasto zasiedlili przesiedleńcy z lubelszczyzny z rejonów Sokala, które przyznano Związkowi Radzieckiemu. Większość rdzennej ludności Ustrzyk wysiedlono na teren Związku Radzieckiego. Do Polski Ustrzyki Dolne powróciły w 1951 roku, po wymianie kilku odcinków terytoriów państwowych. Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy jedna metropolia przemysko-warszawska, do której należy archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska. Stolica metropolii znajduje się w Przemyślu. Parafia w Ustrzykach Dolnych należy do dekanatu sanockiego, jednego z sześciu w archidiecezji przemysko-warszawskiej. Oprócz niej dekanat tworzy 16 parafii w następujących miejscowościach: Sanok, Rzeszów, Hłomcza, Tyrawa Solna, Wielopole, Wysoczany, Mokre, Czerteż, Komańcza, Kulaszne, Jawornik, Rzepedź, Olchowiec, Polany, Grab i Zyndranowa.