Anglikanie popierają seks przedmałżeński
- 1 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół Anglikański powinien przemyśleć swoją relację do seksu przedmałżeńskiego i uznać konkubinat, czy wspólne pożycie za “nową formę życia — między samotnością a małżeństwem” — proponuje w opublikowanym raporcie diecezja Southwark. Raport — noszący tytuł “Konkubinat — refleksja chrześcijańska” ma zostać skierowany do wszystkich parafii i spowodować szeroką dyskusję w kościele anglikańskim. Autorzy raportu uważają, że tradycyjne nauczanie kościoła, iż seks przemałżeński jest grzechem wynikało z błędnego rozumienia społeczeństwa i obecnie jest ciężkim […]
Kościół Anglikański powinien przemyśleć swoją relację do seksu przedmałżeńskiego i uznać konkubinat, czy wspólne pożycie za “nową formę życia — między samotnością a małżeństwem” — proponuje w opublikowanym raporcie diecezja Southwark.
Raport — noszący tytuł “Konkubinat — refleksja chrześcijańska” ma zostać skierowany do wszystkich parafii i spowodować szeroką dyskusję w kościele anglikańskim.
Autorzy raportu uważają, że tradycyjne nauczanie kościoła, iż seks przemałżeński jest grzechem wynikało z błędnego rozumienia społeczeństwa i obecnie jest ciężkim brzemieniem, szczególnie dla młodych ludzi.
Młodzi często sądzą, że jeśli społeczeństwo się zmienia i w związku z tym pewne aspekty nauczania kościoła zaczynają im wydawać się przestarzałe czy nierealne — to Kościół powinien je zmienić.
Autorzy raportu podkreślają, że poprzez podtrzymywanie tradycyjnej nauki Kościół rodzi w ludziach poczucie winy, co osłabia ich związek z kościołem, a nawet skłania ich do jego opuszczenia.
- Media często bezkrytycznie opisują konkubinaty, jako normalny zamiennik małżeństwa, i stąd jest trudne dla Kościoła, szczególnie na poziomie lokalnym prezentowanie chrześcijańskiej nauki o małżeństwie w atrakcyjnym świetle — podkreśla raport.
- Większość ludzi, z którymi się spotykam przyznaje, że Kościół powinien uzgodnić swoje nauczanie ze zmianami społecznymi — tłumaczy Peter Grinyer, współautor raportu.
Niestety — idąc dalej taką drogą — Kościół anglikański powinien wkrótce doprowadzić do zmiany wszelkiej nauki chrześcijańskiej. Doskonałym przykładem skutków takiego myślenia może być teologia i filozofia religii anglikańskiego duchownego Dona Cupitta, który głosi, że Bóg nie istnieje a religia jest jedyną swoistą formą psychoanalizy.