Anglikanie przeciw homoseksualnemu lobby
- 10 czerwca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Rewolta przeciwko mianowaniu znanego lobbysty homoseksualnego na biskupa w Kościele Anglii rozszerza się. Jeden z głównych przedstawicieli nurtu ewangelikalnego biskup Willesden Peter Broadbent wezwał kanonika Jeffreya Johna — nowego biskupa Reading do ustąpienie z tego stanowiska. Tradycjonaliści zbuntowali się przeciwko ks. Johnowi, gdy “The Telegraph” poinformował, że przez ponad 20 lat żył on w związku homoseksualnym. Mimo iż wspierający duchownego biskup Oksfordu Richard Harries podkreślił, że uznaje on naukę kościoła […]
Rewolta przeciwko mianowaniu znanego lobbysty homoseksualnego na biskupa w Kościele Anglii rozszerza się. Jeden z głównych przedstawicieli nurtu ewangelikalnego biskup Willesden Peter Broadbent wezwał kanonika Jeffreya Johna — nowego biskupa Reading do ustąpienie z tego stanowiska.
Tradycjonaliści zbuntowali się przeciwko ks. Johnowi, gdy “The Telegraph” poinformował, że przez ponad 20 lat żył on w związku homoseksualnym. Mimo iż wspierający duchownego biskup Oksfordu Richard Harries podkreślił, że uznaje on naukę kościoła anglikańskiego, odrzucającą związki homoseksualne, za obowiązującą, a sam od jakiegoś czasu żyje w celibacie, to jednak większość biskupów należących do nurtu ewangelikalnego wyraziło swoje niezadowolenie z mianowania go na biskupa.
Ich wściekłość i desperację pogłębił fakt, iż w miniony weekend w jednej z amerykańskich diecezji wybrano na biskupa pierwszego jawnego homoseksualistę, który dla swojego partnera porzucił żonę i dzieci.
Bp Broadbent wskazał, że przeciwko biskupom homoseksualistom protestują nie tylko ultrakonserwatyści. — Większość ewangelikałów jest już w sytuacji, gdy nie może tolerować tego, co się dzieje — wyjaśnił.
Dwóch arcybiskupów już wezwało ks. kanonika Johna do rezygnacji. Część z biskupów Kościoła Anglii już zapowiedziała bojkot jego konsekracji na biskupa.
Jednak bp Harries zapowiedział, że nikt nie będzie rezygnował. Jego zdaniem ks. John jest ofiarą homofobii w społeczeństwie brytyjskim. — Chcę, aby moja diecezje wspierała mniejszości, niezależnie od ich charakteru — podkreślił biskup Harries.
Otwarty bunt przeciwko odchodzeniu liberalnych wspólnot anglikańskich od tradycyjnej nauki chrześcijańskiej potępiającej akty homoseksualne widać również w kościołach anglikańskich Afryki i Azji. Kościół Anglikański w Azji południowo-wschodnim już zerwał komunię z diecezją New Westminster, która zdecydowała się błogosławić związki homoseksualne. Jest wysoce prawdopodobne, że podobne decyzje zapadną odnośnie diecezji New Hapmshire, która wybrała na swojego ordynariusza aktywnego homoseksualistę.
Przeciwko tej ostatniej nominacji zaprotestował także bp Robert Duncan z Pittsburgha. Podkreślił on, że modli się o mądrość dla tych, którzy mają tę decyzję zatwierdzić. — Ten czas jest dla nas wszystkich anglikanów i episkopalian okresem modlitwy i postu — podkreślił.