Anglikański biskup homoseksualista
- 10 czerwca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W minioną sobotę anglikańska diecezja New Hampshire wybrała na swojego biskupa kanonika Gene’a Robinsona głosami 58 duchowych na 77 oraz 96 na 165 świeckich. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że biskup Robinson stał się tym samym pierwszym otwartym homoseksualistą żyjącym w stałym związku, wybranym na stanowisko biskupa. Elekcja biskupa Robinsona zbiegła się z narastającą burzą w anglikanizmie wokół stosunku do homoseksualizmu: zaledwie tydzień wcześniej jedna […]
W minioną sobotę anglikańska diecezja New Hampshire wybrała na swojego biskupa kanonika Gene’a Robinsona głosami 58 duchowych na 77 oraz 96 na 165 świeckich. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że biskup Robinson stał się tym samym pierwszym otwartym homoseksualistą żyjącym w stałym związku, wybranym na stanowisko biskupa.
Elekcja biskupa Robinsona zbiegła się z narastającą burzą w anglikanizmie wokół stosunku do homoseksualizmu: zaledwie tydzień wcześniej jedna z diecezji kanadyjskich pobłogosławiła pierwszy taki związek, a zebrani z w Brazylii prymasi anglikańscy ogłosili, iż nie mogą tego ani poprzeć ani potępić, gdyż są zbyt podzieleni w swoich opiniach na ten temat. Zdaniem wielu komentatorów elekcja Robinsona jest wyzwaniem rzuconym przez liberalny amerykański kościół episkopalny (anglikański) konserwatywnym kolegom z Afryki i Azji, którzy popieranie praw gejów nazwali “nowym białym imperlializmem.” Zarówno arcybiskup Canterbury Rowan Williams, jak i prymas USA Frank Griswold odmówili komentarza w tej sprawie.
Biskup Robinson kilkanaście lat temu rozwiódł się ze swoją żoną z którą miał dwie córki i zamieszkał ze swoim obecnym partnerem. Jak podkreślał sam biskup, zarówno żona, jak i córki uszanowały jego decyzję i wspierały jego wybór na stanowisko biskupa. Tak naprawdę, nie jest on pierwszym biskupem gejem w ogóle. Na początku lat 90-tych XX wieku po słynnej książce biskupa Sponga “Biskup rozmyśla nad seksualnością” do swego homoseksualizmu przyznało się trzech biskupów w USA. Jednak tamci biskupi nie byli w stałym, homoseksualnym związku, jak nowowybrany, ale mniej lub bardziej skutecznie ukrywali swoją seksualność. Elekcję Robinsona będzie musiała potwierdzić zbliżająca się Konwencja Anglikańska (synod) w lipcu tego roku.
Sama diecezja New Hapshire jest zadowolona ze swojego wyboru i pokreśla duże zdolności duszpasterskie biskupa — elekta. Jest to jedna z najbardziej liberalnych diecezji anglikańskich na świecie, która już od 1979 roku wyświęca homoseksualistów na pastorów. Reakcje z reszty wspólnoty anglikańskiej w USA był mieszane. Podczas gdy cześć (Seattle, Massachussetts) gratulowała New Hampshire wyboru, inne (jaK np. Południowa Karolina) nie kryły swego oburzenia. Również prasa była podzielona: podczas gdy “New York Times” napisał przychylny artykuł, publicysta “Washington Times”nazwał go biskupem “Taniej Łaski”. Sam biskup Robinson wezwał anglikanów w kraju i na świecie do zachowania spokoju i jedności kościoła.
Episkopalny Protestancki Kościół USA (anglikański)
:: Ekumenizm.pl: Rzekoma rebelia oraz schizmy mniej lub bardziej prawdopodobne
:: Ekumenizm.pl: Moment krytyczny dla anglikanizmu
Spis artykułów o wyborze w New Hampshire
Washington Timeso wyborze w New Hampshire
Serwis: Anglicansonline.org