Archidiecezja Freiburg ma nowego arcybiskupa
- 17 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół musi szukać takich dróg dotarcia do ludzi, którzy nie zostali wychowani w duchu religijnym lub zapomnieli dziecięcą wiarę — powiedział ks. dr Robert Zollitsch (64), który w najbliższą niedzielę zostanie konsekrowany na biskupa i decyzją papieża Jana Pawła II zostanie arcybiskupem Freiburga oraz metropolitą Nadreńskiej Prowincji Kościelnej. Biskup elekt powiedział, że Kościół zbyt często zakładał, że dla ludzi Ewangelia jest czymś oczywistym. Wiara musi być dzisiaj podkreślana […]
Kościół musi szukać takich dróg dotarcia do ludzi, którzy nie zostali wychowani w duchu religijnym lub zapomnieli dziecięcą wiarę — powiedział ks. dr Robert Zollitsch (64), który w najbliższą niedzielę zostanie konsekrowany na biskupa i decyzją papieża Jana Pawła II zostanie arcybiskupem Freiburga oraz metropolitą Nadreńskiej Prowincji Kościelnej.
Biskup elekt powiedział, że Kościół zbyt często zakładał, że dla ludzi Ewangelia jest czymś oczywistym. Wiara musi być dzisiaj podkreślana w swym osobistym wymiarze. Jeśli uda nam się, ponownie przekazać doświadczenie wiary małym grupom i wzajemnie się wspierać, to wówczas będziemy mogli na nowo odkryć obietnicę wiary chrześcijańskiej — dodał ks. Zollitsch.
Według opinii ks. Zollitscha chronicznego braku księży, na który cierpi Kościół Rzymskokatolicki w Niemczech, nie da się wyjaśnić tylko celibatem. Według biskupa-elekta liczba studentów teologii spada w obydwu Kościołach, ewangelickim i rzymskokatolickim.Jednakże wielu młodych ludzi odkrywa, jakie szanse wiążą się z bezżeństwem w służbie kapłańskiej lub w zakonach. Nie zmienia to jednak problemów diecezji, która według oceny ks. Zollitscha może liczyć na zaledwie osiem święceń kapłańskich w ciągu roku. Jest to poważny spadek w porównaniu do sytuacji sprzed 20 lat, kiedy święceń było ponad 20 rocznie. Ks. Zollitsch potwierdził, iż nie każda parafia będzie mogła liczyć na własnego duszpasterza. Do tej pory z 122 byłych parafii utworzono placówki duszpasterskie. Liczba likwidowanych parafii ma wzrosnąć.
Ks. Zollitsch został mianowany na arcybiskupa archidiecezji Freiburg po rocznym wakansie na tym stanowisku. Poprzedni zwierzchnik diecezji, abp Oskar Saier złożył rezygnację ze względów zdrowotnych po 24 latach kierowania diecezją.
Ks. Robert Zollitsch urodził się w 1938 roku w Filipovo (Jugosławia), a dzieciństwo spędził w Tauberbischofsheim. W 1965 przyjął w Bazylice Freiburskiej święcenia kapłańskie, a następnie pracował jako wykładowca w seminarium duchownym św. Piotra w Schwarzwaldzie.
Archidiecezja Freiburg została utworzona w 1827 roku i liczy 2,13 miliony wiernych. Po archidiecezji Kolońskiej jest drugą co do wielkości z 27 istniejących diecezji w Niemczech. Diecezja posiada 1083 parafii, w których pracuje 1033 kapłanów.