Arcybiskup wie, gdzie są tablice z Dekalogiem
- 10 lipca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Według jednej z tradycji, tablice z dziesięciorgiem przykazań znajduja się na terenie Etiopii, w Aksum, gdzie ostatnio odkopano resztki pałacu królowej Saby, tym samym potwierdzając relację biblijną. Aktualnie kamienne tablice dane Mojżeszowi znajdują się pod opieką prawosławnego mnicha etiopskiego. Wiadomość tą podał arcybiskup Thimoteus, rektor Trinity College w Addis Abebie, który w wywiadzie dla publicznej włoskiej telewizji powiedział następujące słowa: „Korzenie etiopskiego Kościoła […]
Według jednej z tradycji, tablice z dziesięciorgiem przykazań znajduja się na terenie Etiopii, w Aksum, gdzie ostatnio odkopano resztki pałacu królowej Saby, tym samym potwierdzając relację biblijną. Aktualnie kamienne tablice dane Mojżeszowi znajdują się pod opieką prawosławnego mnicha etiopskiego.
Wiadomość tą podał arcybiskup Thimoteus, rektor Trinity College w Addis Abebie, który w wywiadzie dla publicznej włoskiej telewizji powiedział następujące słowa: „Korzenie etiopskiego Kościoła sięgają Starego i Nowego Testamentu. Razem z Hebrajczykami, byliśmy jednym z pierwszych ludów który poznał i praktykował dekalog już od czasów królowej Saby, zaraz po jej spotkaniu z Salomonem. Jak wiadomo, co też zostało udokumentowane, pomiędzy nimi zrodziła się miłość, z której urodził się, już po powrocie królowej do jej ojczyzny, jej pierwszy syn, któremu dała na imię Menelik.
Mając 20 lat Menelik udał się do Izraela, aby poznać swojego ojca Salomona, przez którego został przyjęty z wielkimi zaszczytami. Kiedy później powrócił do Etiopii, przywiózł ze sobą 12 pism Izraela, księgi Starego Testamentu i Arkę Przymierza z Tablicami Prawa, które nasza ludność ukryła na środku Jeziora Zway, przed muzułmanami, którzy chcieli zdybyć ten skarb.
Obecnie Arka Przymierza znajduje się w Etiopii, w dzień i noc strzeżona przez naszego mnicha, a wraz z nią prastare księgi Starego Testamentu, oraz tablice kamienne. Oto dlaczego większość z naszych miejsc modlitewnych nie bylo budowanych na kształcie krzyża, ale ma kształt synagogi…
W niewielu krajach Dziesięć Przykazań były i dalej są rzeczywistą częścią historii jakiegoś ludu, który miałby świadomość, że jest ich stróżem i obrońcą od czterech tysięcy lat, według historycznych wydarzeń.”
Samuel Abraha Weldeyohannes, student Wyższego Seminarium w Adigrat, stwierdził: „O wiele wcześniej, aniżeli na całym świecie, tutaj w Etiopii 10 Przykazań były praktykowane nie jako prawo naturalne, ale jako rzeczywistość pewnego objawienia i daru dla człowieka. I jeśli jest prawdą, że dzisiejszy człowiek dokonuje wielkich postępów, to prawdą jest również, że często odsuwa się od wartości miłości, jakimi jest Boże prawo. W taki oto sposób egoizm staje się prawem, żądza staje się prawem, kłamstwo staje się prawem, posiadanie staje się prawem, fanatyzm staje się prawem…, kiedy tymczasem, z drugiej strony, takie straszne choroby jak AIDS wyniszczją całe narody.
Im bardziej odsuwamy się od tablic Prawa, tym mniej szanujemy drugiego czlowieka, jego godność. Panowanie nad innym zdaje się być jedyną racją naszego istnienia, pozostawiając otwarte drzwi dla biedy, matki wszystkich nędz, dla horroru teroryzmu, wojen i niesprawiedliwości.”