Benedykt w Birkenau: Panie dlaczego milczałeś? Dlaczego na to przyzwoliłeś?
- 28 maja, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
“Mówić w tym miejscu kaźni i niezliczonych zbrodni przeciwko Bogu i człowiekowi, nie mających sobie równych w historii, jest rzeczą prawie niemożliwą, a szczególnie trudną i przygnębiającą dla papieża, który pochodzi z Niemiec” – powiedział papież w Birkenau. Chwilę wcześniej przestał padać deszcz, a na niebie pojawiła się tęcza — symbol przymierza i pojednania. Benedykt XVI nawiązał w przemówieniu do wizyty w obozie Jana Pawła II w 1979 roku, który pojawił się tu jako […]
“Mówić w tym miejscu kaźni i niezliczonych zbrodni przeciwko Bogu i człowiekowi, nie mających sobie równych w historii, jest rzeczą prawie niemożliwą, a szczególnie trudną i przygnębiającą dla papieża, który pochodzi z Niemiec” – powiedział papież w Birkenau. Chwilę wcześniej przestał padać deszcz, a na niebie pojawiła się tęcza — symbol przymierza i pojednania.
Benedykt XVI nawiązał w przemówieniu do wizyty w obozie Jana Pawła II w 1979 roku, który pojawił się tu jako syn narodu najbardziej pokrzywdzonego w czasie wojny. Benedykt powiedział, że i on musiał tu przybyć, jako „syn tego narodu, nad którym grupa zbrodniarzy zdobyła władzę przez zwodnicze obietnice wielkości, przywrócenia honoru i znaczenia narodowi, roztaczając perspektywy dobrobytu, ale też stosując terror i zastraszenie, by posłużyć się narodem jako narzędziem swojej żądzy zniszczenia i panowania. Tak, nie mogłem tu nie przybyć”.
Benedykt XVI przywołał słowa Psalmu 44, który jest krzykiem zniewolonego Izraela: “… starłeś nas na proch w miejscu szakali i okryłeś nas mrokiem. Lecz to z Twego powodu ciągle nas mordują, mają nas za owce na rzeź przeznaczone. Ocknij się! Dlaczego śpisz, Panie? Przebudź się! Nie odrzucaj na zawsze”.
Papież powiedział, iż modli się “o dar pojednania wszystkich, którzy w tej godzinie naszych dziejów wciąż cierpią pod panowaniem nienawiści i przemocy zrodzonej przez nienawiść”.
Chwilę przed swoim przemówieniem papież zmówił modlitwę w języku niemieckim. “Boże Pokoju, Ty sam jesteś pokojem, którego nie może pojąć człowiek kłótliwy, gotowy do zwady. Spraw, aby żyjący w zgodzie trwali w pokoju, a skłóceni weszli na drogę pojednania”.
Wcześniej Benedykt XVI odwiedził hitlerowski obóz zagłady Auschwitz. Samotnie, przeszedł pod bramą obozu, na której widnieje napis “Arbeit macht frei”. Papież modłił się na terenie KL Auschwitz pod ścianą śmierci oraz w celi św. Maksymilina Kolbego.