Benedykt XVI: podtrzymujcie ducha Soboru
- 3 listopada, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Podczas niedzielnej (30 pażdziernika) modlitwy na Anioł Pański, Benedykt XVI nawiązał do zbliżającej się 8 grudnia 40 rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II. Biskup Rzymu wezwał wszystkich katolików, by podtrzymywali prawdziwego ducha Vaticanum Secundum. Według papieża to historyczne zgromadzenie ma decydujące znaczenie dla budowania w świecie uniwersalnego braterstwa, które jest właściwą odpowiedzią na Bożą wolę wobec człowieka. W swym przemówieniu Benedykt XVI wymienił dwie […]
Podczas niedzielnej (30 pażdziernika) modlitwy na Anioł Pański, Benedykt XVI nawiązał do zbliżającej się 8 grudnia 40 rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II. Biskup Rzymu wezwał wszystkich katolików, by podtrzymywali prawdziwego ducha Vaticanum Secundum. Według papieża to historyczne zgromadzenie ma decydujące znaczenie dla budowania w świecie uniwersalnego braterstwa, które jest właściwą odpowiedzią na Bożą wolę wobec człowieka.
W swym przemówieniu Benedykt XVI wymienił dwie deklaracje soborowe: “Gravissimum educationis” (o wychowaniu chrześcijańskim) i “Nostra aetate” (o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich). Mówiąc o pierwszej z nich papież przypomniał, jak wielkie znaczenie ma edukacja dla życia ludzi i postępu społecznego. “Również dzisiaj, w erze globalnej komunikacji, wspólnota Kościoła dostrzega wagę systemu edukacyjnego dla uznania prymatu człowieka jako osoby, otwartej na prawdę i dobro” — powiedział hierarcha.
Odnosząc się do “Nostra aetate” papież powiedział, że w tym dokumencie Sobór “nie odrzucił niczego co jest święte i prawdziwe w innych religiach”, zarazem jednak ogłosił światu Chrystusa — “drogę, prawdę i życie”, w którym ludzie mogą odnaleźć “pełnię religijnego życia”. Bazując na tym fundamencie Vaticanum II zaproponował nawiązanie specjalnych więzi pomiędzy chrześcijanami i żydami, oraz okazał szacunek muzułmanom i wyznawcom innych religii. Tym samym potwierdził “ducha braterstwa, który zapobiega dyskryminacji czy prześladowaniom na tle religijnym”.