Biskupi kontra Synod
- 31 marca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Konferencja Biskupów Szwajcarskich wypowiedziała się na temat uchwał Synodu Kościoła rzymskokatolickiego w Lucernie dotyczących żądania zniesienia obowiązkowego celibatu duchownych i dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich. Synod w Lucernie 5 listopada ub. r. wypowiedział się za zniesieniem obligatoryjnego celibatu oraz dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich. Dwa tygodnie później uczynił to Synod Kościoła rzymskokatolickiego w Bazylei (Basel). Decyzja w tej materii należy do Kościoła powszechnego — piszą biskupi w deklaracji odnośnie do obu […]
Konferencja Biskupów Szwajcarskich wypowiedziała się na temat uchwał Synodu Kościoła rzymskokatolickiego w Lucernie dotyczących żądania zniesienia obowiązkowego celibatu duchownych i dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich. Synod w Lucernie 5 listopada ub. r. wypowiedział się za zniesieniem obligatoryjnego celibatu oraz dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich. Dwa tygodnie później uczynił to Synod Kościoła rzymskokatolickiego w Bazylei (Basel).
Decyzja w tej materii należy do Kościoła powszechnego — piszą biskupi w deklaracji odnośnie do obu żądań Synodu. Co więcej, uważają, iż Synod w obu uchwałach przekroczył swoje kompetencje i w związku z tym nie wykluczają zaangażowanie sankcji kanonicznych przewidzianych przez prawo kościelne.
Wobec podjętego przez Synod pytania o możliwość udzielania święceń mężczyznom żyjącym w utwierdzonym związku małżeńskim, sprawdzonym tak w życiu zawodowym i społecznym jak i w posłudze dla Kościoła (“viri probati”) Konferencja Biskupów przypomina, iż Jan Paweł II przywiązuje duże znaczenie do obowiązkowego celibatu. Biskupi szwajcarscy wyrażają tez swoje przekonanie, iż brak księży gotowych żyć w celibacie stanowiłby dla Kościoła wielkie duchowe zubożenie.
Natomiast kwestia wprowadzenia święceń udzielanych kobietom jest odmienna od kwestii celibatu, ponieważ — jak wyjaśniają biskupi — ani Kościół ani papież nie mieliby żadnej władzy by wprowadzić żądane reformy, gdyż według przekonania Jana Pawła II sprzeciwiałoby się to woli samego Jezusa.
Kapłaństwo — według biskupów — jest sakramentem, i nie może być mowy o żadnym “prawie do świeceń” dla nikogo, także dla mężczyzn. Dlatego też pytanie o święcenia kobiet nie może być związane z kwestia równouprawnienia czy praw człowieka.
5 stronicową deklarację kończą uwagi biskupów co do ważności podjętych przez Synod uchwał, które “nie dotyczą duszpasterstwa lecz praktyki wiary Kościoła na świecie”.
Paula Beck, autorka inicjatywy Synodu sprowokowała — zdaniem biskupów — zachowania schizmatyckie i dopuściła się ciężkich działań na szkodę Kościoła lokalnego, ponieważ wzywała wspólnoty kościelne “do pójścia przeciwko biskupowi do działania także bez Misji (uprawnienia) biskupa w rozeznaniu duchowym”.
Biskupi wystąpili też do Synodu o jasne wyjaśnienia swojego stanowiska w odniesieniu do podjętych uchwał.
(zenit.org, RNA)