Biskupstwo dla kobiet
- 17 czerwca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Kolejny Kościół anglikański będzie miał kobiety na czele swoich diecezji. Zwolennicy powoływania kobiet na urząd biskupa mają nadzieję, że za przykładem Episkopalnego Kościoła Szkockiego (anglikańskiego) także Kościół Anglii – dzierżący honorowy prymat w światowej Wspólnocie Anglikańskiej – podejmie podobną decyzję. Jak informowaliśmy (Biskup-kobieta dla Szkocji) problem ordynacji biskupiej kobiet był jednym z tematów obradującego Synodu szkockich anglikanów. 12 czerwca br, stosunkiem […]
Kolejny Kościół anglikański będzie miał kobiety na czele swoich diecezji. Zwolennicy powoływania kobiet na urząd biskupa mają nadzieję, że za przykładem Episkopalnego Kościoła Szkockiego (anglikańskiego) także Kościół Anglii – dzierżący honorowy prymat w światowej Wspólnocie Anglikańskiej – podejmie podobną decyzję.
Jak informowaliśmy (Biskup-kobieta dla Szkocji) problem ordynacji biskupiej kobiet był jednym z tematów obradującego Synodu szkockich anglikanów. 12 czerwca br, stosunkiem głosów 118 do 24 (w tym wszyscy biskupi głosowali na “tak”) Synod ostatecznie zaakceptował możliwość powoływania kobiet na urząd biskupów, dotąd zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Otwiera to drogę do powołania pierwszej na Wyspach Brytyjskich kobiety na urząd biskupa w Kościele Anglikańskim.
Decyzja Synodu została podjęta po długiej debacie w całym Kościele. Podczas zeszłorocznego Synodu Generalnego przytłaczająca większość z 156 członków przyjęła uchwałę na rzecz biskupich święceń dla kobiet. Uchwała ta otworzyła we wszystkich diecezjach i parafiach anglikańskich w Szkocji roczną debatę na ten temat.
W chwili obecnej jedynie Kościoły Anglikańskie w USA, Kanadzie i Nowej Zelandii powołały kobiety na urząd biskupi. Kościół anglikański w Irlandii podjął decyzję o ordynacji biskupiej kobiet, lecz nie do tej pory żadna kobieta nie pełni tej posługi.
W przeciwieństwie biskupów-kobiet wiele Kościołów anglikasńskich posiada już księży-kobiety. 11 listopada 1992 r., Synod Generalny Kościoła Anglii głosował za dopuszczeniem kobiet do kapłaństwa, pięć lat wcześniej zaś wyświęcił pierwsze kobiety do posługi diakonatu. Obecnie 1/5 księży Kościoła Anglii to kobiety. Synod Szkockiego Kościoła Episkopalnego zgodził się na święcenia kobiet w 1993 i 1994 r., kobiety wyświęcono zaś po raz pierwszy w grudniu 1994. r.
Fakty te poprzedziła blisko 70 letnia, formalna dyskusja w łonie Wspólnoty Anglikańskiej. W 1920 r. Konferencja Lambeth – gromadząca przedstawicieli wszystkich Kościołów należących do Wspólnoty Anglikańskiej – po raz pierwszy w historii rozważała możliwość święceń kobiet.
Pierwsza kobieta otrzymała w Kościele anglikańskim święcenia w 1944 r., w Hong Kongu. W latach 60 tych i 70 tych ubiegłego wieku, w poszczególnych Kościołach na całym świecie szeroko rozwinęły swą działalność ruchy na rzecz święceń kobiet. W 1974 r. odbyła się — nie-kanoniczna wówczas — ordynacja 11 kobiet w USA. Ostatecznie Episkopalny Kościół w Stanach Zjednoczonych oficjalnie dopuścił kobiety do święceń w 1976 r.