Bóg i przemoc
- 26 czerwca, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Czy Bóg posługuje się przemocą? Czy możliwa jest chrześcijańska teologia pacyfistyczna? Takie pytania postawiłow zeszłym tygodniu (22–23 czerwca) drugie Mennonickie Forum Teologiczne, obradujące w Londynie. Tematy wykładów i rozmów ogniskowały się wokół problemu relacji między Bogiem a przemocą. Mennonici (znani też jako anabaptyści) znani są ze swego konsekwentnego pacyfizmu. Jak mówił jeden z organizatorów forum Vic Thiessen, mennonici nie mają wątpliwości co do słuszności swej pacyfistycznej […]
Czy Bóg posługuje się przemocą? Czy możliwa jest chrześcijańska teologia pacyfistyczna? Takie pytania postawiłow zeszłym tygodniu (22–23 czerwca) drugie Mennonickie Forum Teologiczne, obradujące w Londynie. Tematy wykładów i rozmów ogniskowały się wokół problemu relacji między Bogiem a przemocą. Mennonici (znani też jako anabaptyści) znani są ze swego konsekwentnego pacyfizmu.
Jak mówił jeden z organizatorów forum Vic Thiessen, mennonici nie mają wątpliwości co do słuszności swej pacyfistycznej postawy. Istnieje jednak potrzeba stworzenia spójnej i pogłębionej teologii pacyfizmu. Musi ona odpowiedzieć na kilka bardzo podstawowych pytań: “W jaki sposób — jako chrześcijańscy pacyfiści — postrzegamy Boga? Z tym wiąże się kolejny problem: jak odczytujemy i interpretujemy Biblię, która zdaje się przedstawiać Boga jako stosującego przemoc?” — mówi Thiessen.
Mennonici są zaangażowani w praktyczną działalność chrześcijańskich misji pokojowych w takich krajach jak Irak, Palestyna czy Kolumbia. Współpracują z ruchami pokojowymi innych wyznań, takimi jak katolicki “Pax Christi”. Również w londyńskim forum wzięli udział nie tylko teologowie mennonistyczni ale również anglikańscy i baptystyczni.