Chińscy katolicy podzieleni
- 19 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Około 14 milionów chińskich katolików jest podzielonych pomiędzy Katolickim Stowarzyszeniem Patriotycznym i “nielegalnym” Kościołem Katolickim, pomiędzy wiernością papieżowi, a wiernością Komunistycznej Partii Chin. “Jako wierni podporządkowujemy się nakazom papieża. Jako patrioci popieramy socjalizm z jego chińskim obliczem”, oświadczył w poniedziałek Liu Bai Nien, vice-prezydent Katolickiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Chociaż licząca 68 milionów członków Partia Komunistyczna oficjalnie określa się jako ateistyczna, […]
Około 14 milionów chińskich katolików jest podzielonych pomiędzy Katolickim Stowarzyszeniem Patriotycznym i “nielegalnym” Kościołem Katolickim, pomiędzy wiernością papieżowi, a wiernością Komunistycznej Partii Chin. “Jako wierni podporządkowujemy się nakazom papieża. Jako patrioci popieramy socjalizm z jego chińskim obliczem”, oświadczył w poniedziałek Liu Bai Nien, vice-prezydent Katolickiego Stowarzyszenia Patriotycznego.
Chociaż licząca 68 milionów członków Partia Komunistyczna oficjalnie określa się jako ateistyczna, to jednak chińska konstytucja pozwala na istnienie w kraju pięciu oficjalnych Kościołów, w tym liczącego 5,2 miliona wiernych Kościoła Katolickiego. Według Liu, “wszyscy chińscy katolicy pragną, aby zdrowie papieża uległo polepszeniu i w ten sposób mógłby odwiedzić ich kraj, ale wpierw musi on uszanować współżycie ze sobą katolicyzmu i komunizmu”.
Chiny nie utrzymują z Watykanem oficjalnych stosunków odkąd papież ekskomunikował dwóch biskupów mianowanych przez rząd w Pekinie, obok prawosławnej Rosji i Serbii, Chiny są jedynym krajem, gdzie wizyta papieża nie może jeszcze dojść do skutku. Jednakże, jak dodał Liu, “większość biskupów Katolickiego Stowarzyszenia Patriotycznego może liczyć na błogosławieństwo Rzymu”, w tym na szacunek katolików nie uznających oficjalnego Kościoła związanego z komunistycznym rządem.
Ośrodek kierowniczy Katolickiego Stowarzyszenia Patriotycznego jest złożony z 71 biskupów, a jego prezydent, biskup Pekinu Fu Tien Shan, wchodzi w skład Narodowego Zgromadzenia Ludowego, ale nie jest członkiem partii komunistycznej.
Z powodu znacznego wzrostu liczby wiernych katolickich (około 100 tys. rocznie), w ostatnich pięciu latach wybudowano w Chinach 700 kościołów, których dzisiaj w kraju jest już 5900. Poza tym, Katolickie Stowarzyszenie Patriotyczne zarządza 12 seminariami, w których uczy się 1700 seminarzystów, i 60 szkołami dla zakonnic, w których przebywa ponad 3 tys. nowicjuszek. Natomiast według źródeł watykańskich, wierny Rzymowi nielegalny Kościół Katolicki liczy 8 milionów wiernych, którzy żyją swoją wiarą w ukryciu, zagrożeni aresztowaniami.
Na początku marca został uwięziony w Qiqihar (Prowincja Heilongjiang) 46 letni biskup nielegalnego Kościoła Katolickiego, Wei Yingyi. W ostatnich latach rząd chiński zburzył również setki nielegalnie wybudowanych budynków kościelnych. Chrzczenie i katechizowanie dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat jest karane w Chinach więzieniem lub zamknięciem w specjalnych obozach pracy.
Pekin twierdzi, że nie pozwoli na wizytę papieża, dopóki Watykan nie zerwie stosunków dyplomatycznych z Tajwanem i nie przyzna rządowi pewnego wpływu na mianowanie nowych biskupów. Przed trzema laty papież kanonizował 120 chińskich męczenników, którzy jednak dla Pekinu zasłużyli na śmierć za współprace z “kolonialnymi siłami imperializmu” podczas “Wojny o Opium”. Ta kanonizacja była główną przyczyną nowego pogorszenia się wzajemnych stosunków rządu Chin i Watykanu.
Chcąc polepszyć wzajemne stosunki, w październiku 2001 r. papież poprosił o wybaczenie krzywd, które doznali Chińczycy z rąk chrześcijan. Doszło do nieformalnych dyskusji przedstawicieli obydwu stron w 1999, 2001 i w 2003 r., które skończyły się jednak niepowodzeniem z powodu wzajemnych uprzedzeń.
Najwięcej katolików żyje w Prowincji Hebei, chociaż nie brakuje katolickich parafii w każdym z regionów Chin, włącznie z buddyjskim Tybetem i z muzułmańską Prowincją Xinjiang.
Według Katolickiego Stowarzyszenia Patriotycznego rząd chiński pozwolił już na budowę nowej katedry katolickiej w Pekinie, co jest związane z mającą się tam odbyć w 2008 r. Olimpiadą, ale dalej sprzeciwia się wszelkiej otwartej ewangelizacji.
Najliczniejszą religią w Chinach jest buddyzm, który ma około 100 milionów wyznawców. Drugą, co do ilości wyznawców religią jest rdzennie chiński taoizm, a następnie konfucjanizm, islam, protestantyzm i katolicyzm.
Zob też: BibleLeague: