Christos woskries — Chrystus zmartwychwstał!
- 1 maja, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zakończyła Wielki Tydzień i rozpoczęła okres wielkanocny u chrześcijan wschodnich, posługujących się juliańskim kalendarzem liturgicznym. W tym roku uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przypadła 1 maja. W Wielki Czwartek w cerkwiach prawosławnych i greckokatolickich celebrowana była uroczysta Eucharystia, czyli Liturgia św. Bazylego Wielkiego, odprawiana tylko dziesięć razy w roku. Pod koniec nabożeństwa główni celebransi dokonali obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom. W Wieli Piątek wierni […]
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zakończyła Wielki Tydzień i rozpoczęła okres wielkanocny u chrześcijan wschodnich, posługujących się juliańskim kalendarzem liturgicznym. W tym roku uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przypadła 1 maja.
W Wielki Czwartek w cerkwiach prawosławnych i greckokatolickich celebrowana była uroczysta Eucharystia, czyli Liturgia św. Bazylego Wielkiego, odprawiana tylko dziesięć razy w roku. Pod koniec nabożeństwa główni celebransi dokonali obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom.
W Wieli Piątek wierni brali udział w nabożeństwie wieczornym, w czasie którego wysłuchano czytań ze Starego i Nowego Testamentu. Przy śpiewie pieśni pogrzebowych kapłani wynieśli na środek cerkwi płaszczenicę, czyli tkaninę wzorowaną na całunie turyńskim, przedstawiającą złożenie Chrystusa do grobu. Na pamiątkę pogrzebu Zbawiciela zebrani obeszli dookoła cerkwie, niosąc płaszczenicę, którą następnie ucałowali i adorowali do późnych godzin wieczornych.
W Wielką Sobotę wierni jeszcze raz przeszli z płaszczenicą wokół cerkwi, następnie celebrowana była Liturgia św. Bazylego Wielkiego. W trakcie modlitwy kapłani zmienili stroje, ciemne obrusy przykrywające ołtarz i pulpity zdjęto, zastępując je białymi. Została wtedy odczytana pierwsza wielkanocna Ewangelia. W Wielką Sobotę odbyło się błogosławieństwo pokarmów, wierni w koszykach przynosili głównie nabiał pieczywo i wędliny.
Najważniejsza uroczystość wielkanocna to tzw. jutrznia Zmartwychwstania, w czasie której wierni wcześnie rano spotkali się w cerkwiach. Liturgię poprzedzały procesje wokół świątyni, przy biciu dzwonów niesiono Ewangelię oraz ikony Chrystusa Zmartwychwstałego. Po zakończeniu procesji kapłani trzykrotnie pukali do drzwi cerkwi oraz trzy razy oznajmiali światu: „Chrystus zmartwychwstał!” Podczas liturgii rozbrzmiewał wielokrotnie tzw. troparion paschalny, czyli wezwanie „Christos woskres” — „Chrystus zmartwychwstał”.
Podczas tego nabożeństwa poświęcono „artos”, czyli chleb pszenny, na którym wyobrażony jest wizerunek Chrystusa zmartwychwstałego. Przez cały tydzień jest on wystawiony w cerkwiach, aż do najbliższej niedzieli św. Tomasza, po czym zostaje on rozdany wiernym.
W Sanoku uroczystościom Niedzieli Zmartwychwstania w katedrze prawosławnej Świętej Trójcy przewodniczył bp Adam Dubec. Trwały one kilka godzin, rozpoczęły się wcześnie rano. Także w cerkwi greckokatolickiej odbyła się kilkugodzinna liturgia pod przewodnictwem ks. Ireneusza Kondrowa. Po zakończeniu nabożeństw wszyscy uczestnicy liturgii przeszli do domów, gdzie w gronie rodzinnym dalej świętowano najważniejszą uroczystość chrześcijańską. Aż do Pięćdziesiątnicy, czyli do Zesłania Ducha Świętego, wierni pozdrawiają się wezwaniem „Christos woskries”.
Zdjęcia: ks. Witold Pobiedziński, (1) uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w katedrze prawosławnej w Sanoku; (2) uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w cerkwi greckokatolickiej.