Dać duszy przestrzeń — 10. sesja Synodu EKD
- 27 maja, 2003
- przeczytasz w 3 minuty
Pod hasłem „Dać duszy przestrzeń — kościoły jako miejsca refleksji i zachęty” odbyła się w dniach 22–25. maja w Lipsku 10. sesja Synodu Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), którą rozpoczęto uroczystym nabożeństwem komunijnym w luterańskim Kościele św. Andrzeja. Najważniejszym celem Synodu był: wybór nowego, 7‑osobowego prezydium na kolejną, sześcioletnią kadencję, komisji i prezesa Synodu EKD. Po 18 latach sprawowania urzędu prezesa Synodu EKD przez Jürgena Schmude jego […]
Pod hasłem „Dać duszy przestrzeń — kościoły jako miejsca refleksji i zachęty” odbyła się w dniach 22–25. maja w Lipsku 10. sesja Synodu Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), którą rozpoczęto uroczystym nabożeństwem komunijnym w luterańskim Kościele św. Andrzeja.
Najważniejszym celem Synodu był: wybór nowego, 7‑osobowego prezydium na kolejną, sześcioletnią kadencję, komisji i prezesa Synodu EKD. Po 18 latach sprawowania urzędu prezesa Synodu EKD przez Jürgena Schmude jego następcą została dotychczasowa wiceprezes Synodu pani Barbara Rinke (56), a wiceprezesami monachijski teolog Michael Schibilsky oraz berliński sędzia Joachim Klasse.
Nowowybrana prezes Synodu, matka czterech dorosłych córek, ukończyła sztukę stosowaną w Berlinie i od wielu lat jest uczestniczką niemieckiego życia kościelnego na najwyższych szczeblach. W latach 1997–1999 pełniła funkcję prezydenta Ewangelickich Dni Kościoła. Pani Rinke jest również zaangażowaną działaczką polityczną. Od 1990 roku należy do rządzącej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i sprawuje urząd nadburmistrza w swoim rodzinnym mieście Nordhausen w Turyngii. Prezes Barbara Rinke uzyskała w drugiej turze 67 głosów, wygrywając tym samym z Hermannem Gröhe, posłem niemieckiego Bundestagu.
W oparciu o motto przewodnie Synodu „Dać duszy przestrzeń — Kościoły jako miejsca refleksji i zachęty” prof. Fulbert Steffensky, pedagog i teolog z Hamburga, wygłosił referat wprowadzający. Steffensky skrytykował sytuację, w której dochodzi do „nazbyt szybkiego samozaparcia się Kościoła”, np. w prowadzeniu lekcji religii i kursów dla konfirmantów, w których Kościół usiłuje odzyskać pewność „administrowania skarbem życia.” Hamburski teolog wyraził przekonanie, że namacalna w budowlach sakralnych postać Kościoła jest konieczną przeciwwagą dla zbytniego przywiązania i do wewnętrznej pobożności, bowiem to właśnie w swojej inności wobec innych pomieszczeń kościół jest innym sposobem poznania samego siebie. Przestrzeń kościoła opowiada człowiekowi historię i nadzieje minionych i obecnych pokoleń. „Kościół staje się kościołem z każdym dzieckiem, które w nim zostaje ochrzczone, z każdą modlitwą, która w nim jest wypowiadana, i z każdym zmarłym, który w nim jest opłakiwany” — dodał prof. Steffensky.
Fulbert Steffensky studiował teologię katolicką i ewangelicką. Przez 13 lat był mnichem w benedyktyńskim opactwie Maria Laach, po czym konwertował do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Steffensky był mężem zmarłej niedawno teolożki ewangelickej Dorothee Sölle.
Uczestnicy synodu wysłuchali ponadto sprawozdania ks. bp. Manfreda Kocka, prezesa Rady EKD, z półrocznej działalności. Bp Kock ponownie skrytykował wojnę w Iraku, mówiąc, że z punktu widzenia ewangelickiej etyki pokoju każda wojna jest wielkim złem i w nieodłączny sposób powiązana z winą. „Przekonania tego nie zmienia także wcześniejsze niż planowano zakończenie wojny” — dodał bp Kock.
Synod EKD składa się ze 120 delegatów, z czego 100 mianują 24 Kościoły Krajowe EKD, a pozostałych 20 Rada EKD. 44% delegatów stanowiły na minionym Synodzie kobiety.
Synod zwany też potocznie parlamentem kościelnym jest najwyższą władzę w EKD. Do gestii Synodu należy uchwalanie budżetu kościelnego, regulowanie przepisów pracy dla wszystkich Kościołów członkowskich EKD, ochrona danych osobowych, opiniowanie i ewentualna akceptacja projektów Rady EKD oraz konferencji kościelnych. Synod zakończono uroczystym nabożeństwem w luterańskim kościele św. Michała w Lipsku.
Link do oficjalnej strony EKD: www.ekd.de