Dar Pisma
- 7 października, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
“Dar Pisma” — tak zatytułowany jest dokument, opublikowany przez katolickich biskupów Wielkiej Brytanii. Jego autorytatywny charakter dotyczy literalnego odczytania wybranych fragmentów Biblii, i zwraca się przeciw poglądom niektórych chrześcijan ewangelikalnych na kwestię stworzenia i końca świata.“Nie powinniśmy spodziewać się że znajdziemy w Piśmie w pełni naukową dokładność, lub też historyczną precyzję” — piszą brytyjscy biskupi. Tymczasem niektórzy chrześcijanie chcą dosłownie traktowaną biblijną opowieść o stworzeniu uczynić […]
“Dar Pisma” — tak zatytułowany jest dokument, opublikowany przez katolickich biskupów Wielkiej Brytanii. Jego autorytatywny charakter dotyczy literalnego odczytania wybranych fragmentów Biblii, i zwraca się przeciw poglądom niektórych chrześcijan ewangelikalnych na kwestię stworzenia i końca świata.
“Nie powinniśmy spodziewać się że znajdziemy w Piśmie w pełni naukową dokładność, lub też historyczną precyzję” — piszą brytyjscy biskupi. Tymczasem niektórzy chrześcijanie chcą dosłownie traktowaną biblijną opowieść o stworzeniu uczynić naukową teorią, wykładaną w szkołach na równi z teorią ewolucji Darwina. Wierzą oni, że tzw. teoria inteligentnego projektu (intelligent design) może być traktowana na równi z innymi naukowymi hipotezami. Odnosząc się do tych postulatów biskupi brytyjscy jednoznacznie negują historyczność pierwszych jedenastu rozdziałów Księgi Rodzaju. Można się tu doszukać zawoalowanej krytyki tez niedawnego artykułu kard. Schoenborna w “New York Times” (pisaliśmy o tej publikacji na naszych stronach).
“Dar Pisma” porównuje wspomniane fragmenty z wczesnymi mitami o stworzeniu, pochodzącymi z innych kultur — szczególnie z obszaru starożytnego wschodu. W konkluzji autorzy dokumentu stwierdzają, że biblijne przekazy o stworzeniu niosą przesłanie o charakterze religijnym a nie historycznym. Pismo jest nieomylne w kwestii ludzkiego zbawienia, w pozostałych sprawach nie może być traktowane jak ostateczna wyrocznia. Prócz tego biskupi powołując się na ustalenia biblistów zwracają uwagę, że Biblia zawiera nie tylko boski, ale też i ludzki pierwiastek. Na podobnej zasadzie hierarchowie odrzucają interpretacje Księgi Objawienia (Apokalipsy), doszukujące się w jej treści zapowiedzi współczesnych wydarzeń. Język tej księgi jest wysoce symboliczny, i tak też — symbolicznie — powinien być traktowany. “Nie powinniśmy spodziewać się odkrycia w tej księdze szczegółów dotyczących końca świata, lub też liczby zbawionych czy czasu nadejścia końca” — piszą biskupi.
“Dar Pisma” odrzuca chrześcijański fundamentalizm, którego ważną cechą jest skłonność do dosłownego odczytywania Biblii. “Taka postawa (fundamentalistyczna) staje się niebezpieczna gdy np. jeden naród lub grupa dostrzega w Biblii uzasadnienie dla swojej dominacji, a nawet uważa że Biblia zezwala im na używanie przemocy przeciwko innym grupom lub narodom” — stwierdza dokument.
Dokument “Dar Pisma” został opracowany w ramach obchodów 40-lecia przyjęcia przez Sobór Watykański II Konstytucji Dogmatycznej o Objawieniu Bożym “Dei Verbum”. Traktuje ona m. in. o źródłach i mediach Objawienia, i w ślad za tym o miejscu Pisma w życiu Kościoła.