Diakonia łączy luteranów
- 4 sierpnia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
30 czerwca liderzy diakonii Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (ELCA) iLuterańskiego Kościoła Synodu Missouri(LCMS) podpisali “Porozumienie o współpracy”, oficjalnie sankcjonujące robocze kontakty obu Kościołów w dziele służby ludziom, dotkniętym przez klęski żywiołowe. Od chwili swych narodzin w 1987 r. ELCA współdziałał z LCMS w niesieniu pomocy ofiarom klęsk żywiołowych na terenie USA i regionu Karaibów poprzez Lutheran Disaster Response. Przez wszystkie te lata współpraca obu Kościołów odbywała się na zasadzie […]
30 czerwca liderzy diakonii Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (ELCA) iLuterańskiego Kościoła Synodu Missouri(LCMS) podpisali “Porozumienie o współpracy”, oficjalnie sankcjonujące robocze kontakty obu Kościołów w dziele służby ludziom, dotkniętym przez klęski żywiołowe.
Od chwili swych narodzin w 1987 r. ELCA współdziałał z LCMS w niesieniu pomocy ofiarom klęsk żywiołowych na terenie USA i regionu Karaibów poprzez Lutheran Disaster Response. Przez wszystkie te lata współpraca obu Kościołów odbywała się na zasadzie rozmów i ustnych ustaleń, nie znajdując wyrazu w jakiejkolwiek oficjalnej formie. „Porozumienie o współpracy” instytucjonalizuje więź diakonijną amerykańskich luteran.
“Pomimo różnic teologicznych porozumienie pozwala nam służyć naszym sąsiadom w potrzebie” – powiedziała Heather L. Feltman, dyrektor Lutheran Disaster Response (luterański odzew wobec katastrof), wspólnej służby diakonijnej LCMS i ELCA. Pani Feltman jest jednocześnie szefową analogicznej służby w łonie ELCA. Według tekstu “Porozumienia”, misją Lutheran Disaster Response jest ukazywanie – zgodnie z Biblią — współodczuwania Chrystusa z ludźmi poprzez dawanie nadziei, uzdrawianie i całkowite oddanie tym, którzy przeżyli katastrofę naturalną.
“Porozumienie” określa również sześć “ogólnych zasad” współpracy i koordynacji działań pomiędzy ELCA i LCMS w łonie Lutheran Disaster Response. Wśród nich jest otwarta komunikacja i dzielenie się informacjami o nadciągających klęskach żywiołowych, określanie najlepszych metod wykorzystania dostępnych zasobów obu Kościołów do walki z żywiołem, czy rozwijanie zbioru zasad i procedur, który jest załącznikiem do „porozumienia o współpracy”. Lutheran Disaster Response zapewnia m. in. duchową i psychologiczną pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, zarządza funduszami pomocowymi, kupuje materiały budowlane i wspiera odbudowę zniszczonych domów. Wraz z innymi organizacjami prowadzi kursy dla ludzi z obszarów zagrożonych katastrofą, których celem jest praktyczne i psychiczne przygotowanie na ewentualny kataklizm. W tym roku np. zapoczątkowano program letnich „Obozów z Noem”, na których dzieci uczą się radzić sobie z traumatycznym doświadczeniem powodzi czy huraganu.
Współpraca humanitarna amerykańskich luteran doskonale sprawdza się w stanie Floryda, który cyklicznie, co kilka miesięcy, pada ofiarą huraganów. W chwili obecnej Lutheran Disaster Response pracuje intensywnie nad usuwaniem skutków huraganu Dennis, który uderzył 10 lipca na obszar doliny rzeki Mississippi, dokonując spustoszeń w stanach Alabama, Georgia i Floryda.