Diecezja Westminster o roli świeckich
- 28 maja, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Diecezja Westminster Kościoła rzymskokatolickiego w Anglii i Walii opublikowała dokument pod tytułem „Graced by the Spirit – Planning our future together” („Obdarzeni łaską przez Ducha – planując razem naszą przyszłość”). Jest on owocem wewnętrznych konsultacji i zawiera analizę obecnego stanu diecezji i tezy do dyskusji na temat dróg uzdrowienia sytuacji. Wedle opracowania liczba księży pracujących w diecezji Westminster systematycznie spada: od ponad 900 duchownych w latach siedemdziesiątych do 623 […]
Diecezja Westminster Kościoła rzymskokatolickiego w Anglii i Walii opublikowała dokument pod tytułem „Graced by the Spirit – Planning our future together” („Obdarzeni łaską przez Ducha – planując razem naszą przyszłość”). Jest on owocem wewnętrznych konsultacji i zawiera analizę obecnego stanu diecezji i tezy do dyskusji na temat dróg uzdrowienia sytuacji.
Wedle opracowania liczba księży pracujących w diecezji Westminster systematycznie spada: od ponad 900 duchownych w latach siedemdziesiątych do 623 w chwili obecnej. Wedle prognoz w roku 2015 Westminster będzie dysponował 471 księżmi. Mimo tej tendencji parafie katolickie pozostają wciąż silne, a w niedzielnych mszach uczestniczy regularnie 150 000 katolików – prawie jedna trzecia ogółu diecezjan. W tej sytuacji brakuje księży by każdej parafii zapewnić stałego duszpasterza. Coraz częściej duchowni muszą zajmować się kilkoma parafiami jednocześnie, wiele zadań cedując na świeckich katolików.
By sprostać tym wyzwaniom dokument diecezjalny proponuje m. in. zatrudnianie w pozbawionych duchownych parafiach na pełnym etacie świeckich pracowników, którzy zajmowaliby się obsługą administracyjną, a z drugiej strony w dni powszednie przewodniczyliby nabożeństwom, używając konsekrowanych uprzednio hostii.
Kard. Cormac Murphy-O’Connor, arcybiskup Westmister i przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, napisał we wstępie do dokumentu, że Kościół winien w większym stopniu „popierać rozwój darów, którymi obdarzeni są wszyscy ochrzczeni”. Postulowane zmiany mają — w ujęciu zwierzchnika angielskich katolików — służyć przede wszystkim promowaniu większego udziału świeckich w odpowiedzialności za misję Kościoła. Dowartościowanie laikatu, i uczynienie z niego rzeczywistego partnera dla duchowieństwa, przyniesie z pewnością głębokie zmiany w łonie rzymskokatolickiejwspólnoty kościelnej.