Dominikanie chcieli gejów i kobiety przy ołtarzu
- 18 września, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Kuria Generalna Zakonu Ojców Dominikanów odrzuciła dokument “Kościół i Urząd”, który pod koniec sierpnia br. rozpowszechnili w Holandii tamtejsi dominikanie. W dokumencie tym otwierali oni możliwość sprawowania Eucharystii przez “mężczyznę lub kobietę, osobę homoseksualną lub heteroseksualną, żonatą lub celibatariusza”. Przesłanką dla takiego “otwarcia” jest według holenderskich zakonników dramatyczny spadek powołań kapłańskich w kraju. Przedstawiciel Kurii Generalnej w Rzymie, o. Edward Ruane OP, oświadczył […]
Kuria Generalna Zakonu Ojców Dominikanów odrzuciła dokument “Kościół i Urząd”, który pod koniec sierpnia br. rozpowszechnili w Holandii tamtejsi dominikanie. W dokumencie tym otwierali oni możliwość sprawowania Eucharystii przez “mężczyznę lub kobietę, osobę homoseksualną lub heteroseksualną, żonatą lub celibatariusza”. Przesłanką dla takiego “otwarcia” jest według holenderskich zakonników dramatyczny spadek powołań kapłańskich w kraju.
Przedstawiciel Kurii Generalnej w Rzymie, o. Edward Ruane OP, oświadczył w komunikacie, że Kuria nie zgadza się z treścią kontrowersyjnego tekstu, a sam fakt publikacji określono jako zadziwiający. Ojciec Ruane skrytykował nie tylko upublicznienie dokumentu, ale również zaproponowane zmiany. które określił jako niezdrowe dla Kościoła i oderwane od jego tradycji.
Jednocześnie dominikanin przyznał, że brak powołań do kapłaństwa jest poważny, stąd też zaniepokojenie katolików tym faktem jest czymś zrozumiałym. — Nasi bracia w Holandii podzielają ten niepokój i pragną prowadzić na ten temat dialog. Być może czują, że władze Kościoła nie zajmowały się wystarczająco problemem i z tego powodu domagają się bardziej otwartego dialogu — oświadczył Ruane, wyrażając nadzieję, iż możliwy będzie konstruktywny dialog nie tylko wewnątrz wspólnoty dominikańskiej, ale również między zakonem a hierarchią Kościoła.
Propozycje holenderskich dominikanów zostały rozpowszechnione pod koniec sierpnia br. w około 1300 parafiach. Niektóre z postulatów były już przedmiotem dyskusji w związku z niektórymi tezami dominikańskiego teologa o. prof. Edwarda Schillebeeckxa, który w latach 80. XX wieku miał problemy z Kongregacją Nauki Wiary, kierowaną wówczas przez kardynała Josepha Ratzingera.