Duńska diecezja katolicka ma 50 lat
- 8 maja, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Rzymskokatolicka diecezja w Królestwie Danii obchodzi właśnie swoje 50-lecie. Do roku 1953, przez ponad 100 lat, biskupi katoliccy nosili tytuł administratorów apostolskich i nie posiadali takiego zakresu władzy, jak biskupi diecezjalni. Maleńką katedrę rzymskokatolicką wybudowano w Kopenhadze w 1842 roku, a wiec zanim zagwarantowano konstytucyjną wolność wyznaniową. Do tego czasu katolicy — głównie obcokrajowcy i pracownicy ambasad — korzystali z niewielkiej kaplicy. W drugiej połowie XIX wieku liczba katolików […]
Rzymskokatolicka diecezja w Królestwie Danii obchodzi właśnie swoje 50-lecie. Do roku 1953, przez ponad 100 lat, biskupi katoliccy nosili tytuł administratorów apostolskich i nie posiadali takiego zakresu władzy, jak biskupi diecezjalni.
Maleńką katedrę rzymskokatolicką wybudowano w Kopenhadze w 1842 roku, a wiec zanim zagwarantowano konstytucyjną wolność wyznaniową. Do tego czasu katolicy — głównie obcokrajowcy i pracownicy ambasad — korzystali z niewielkiej kaplicy. W drugiej połowie XIX wieku liczba katolików znacząco się zwiększyła. W następnym stuleciu stali się szanowaną mniejszością wyznaniową w luterańskiej Danii. Sobór Watykański II umożliwił Kościołowi katolickiemu szerszą współpracę z państwowym Ewangelicko-Luterańskim Kościołem w Danii. Liczba rzymskich katolików zwiększyła się następnie dzięki napływowi uchodźców z Wietnamu, krajów azjatyckich i Afryki. Obecnie szacuje się ją na ok. 35 tysięcy. W niektórych kongregacjach wierni reprezentują nawet 80 narodowości.