Duński Kościół Ludowy zamyka 14 kościołów w Kopenhadze
- 18 lutego, 2013
- przeczytasz w 2 minuty
Rada Diecezji Kopenhaskiej Duńskiego Kościoła Narodowego (Den Danske Folkekirken) na początku lutego podjęła decyzję o zamknięciu 14 stołecznych kościołów. Decyzja ta zapadła po szczegółowej analizie obecnej sytuacji oraz perspektyw na przyszłość 17 zagrożonych kościołów znajdujących się na terenie tego miasta (los pozostałych 2 świątyń zależy od wyników dalszych konsultacji, natomiast ostatni z listy Enghave Kirke będzie nadal funkcjonował). Związane jest to przede wszystkim z trwającym od wielu […]
Rada Diecezji Kopenhaskiej Duńskiego Kościoła Narodowego (Den Danske Folkekirken) na początku lutego podjęła decyzję o zamknięciu 14 stołecznych kościołów. Decyzja ta zapadła po szczegółowej analizie obecnej sytuacji oraz perspektyw na przyszłość 17 zagrożonych kościołów znajdujących się na terenie tego miasta (los pozostałych 2 świątyń zależy od wyników dalszych konsultacji, natomiast ostatni z listy Enghave Kirke będzie nadal funkcjonował).
Związane jest to przede wszystkim z trwającym od wielu lat wyludnianiem się niektórych dzielnic miasta i przenoszeniem się ludności na przedmieścia. Tak tę trudną decyzję tłumaczył biskup diecezji Peter Skov-Jakobsen: — Duński Kościół Narodowy będzie nadal kościołem dla kopenhażan tam, gdzie mieszkają. Dlatego też konieczne jest budowanie kościołów na nowych osiedlach, a zamykanie ich tam, gdzie gęstość zaludnienia nie jest już taka sama jak niegdyś.
Ocenia się, że w latach 1960–1990 ok. 350 tysięcy mieszkańców Kopenhagi wyprowadziło się poza granice miasta, ale od początku lat 90. zaczęto odnotowywać stały wzrost ludności z korzyścią jednak dla dzielnic peryferyjnych (tendencja ta w dalszym ciągu się utrzymuje). W tym czasie liczba świątyń w stolicy Danii zwiększyła się z 75 do 91. Obecnie w przygotowaniu są projekty trzech nowych kościołów, które mają zostać wybudowane w najbliższych latach na przedmieściach Kopenhagi.
Decyzja Rady Diecezji wywołała falę krytyki, głównie ze strony rad parafialnych, na terenie których znajdują się zamykane kościoły. Cztery rady parafialne nie zgodziły się z decyzją władz diecezji i zgodnie z opinią ekspertów sprawy mogą znaleźć swój finał w sądzie. Do tej pory bowiem nigdy nie zamykano w Danii jednocześnie tak dużej liczby świątyń. Od 1949 roku na terenie całego kraju zostało wyłączonych z użytku zaledwie dziewięć kościołów należących do Folkekirken, który jest największym Kościołem chrześcijańskim tym kraju.