Egzorcysta w Sosnowcu
- 10 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Pierwszego egzorcystę w diecezji sosnowieckiej mianował biskup Adam Śmigielski — poinformował w czwartek rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. Jarosław Kwiecień.Został nim wikariusz jednej z parafii w Czeladzi, ks. Roman Patyk. “Ksiądz Roman dopiero uczy się nowej funkcji, ma już pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie — ze Szwecji” — podkreślił ks. Kwiecień.Według ks. Patyka, tylko 10 procent zgłoszeń do egzorcysty to rzeczywiste opętania, reszta — to choroby psychiczne. Kapłan egzorcysta powinien więc współpracować z lekarzem psychiatrą — człowiekiem […]
Pierwszego egzorcystę w diecezji sosnowieckiej mianował biskup Adam Śmigielski — poinformował w czwartek rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. Jarosław Kwiecień.
Został nim wikariusz jednej z parafii w Czeladzi, ks. Roman Patyk. “Ksiądz Roman dopiero uczy się nowej funkcji, ma już pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie — ze Szwecji” — podkreślił ks. Kwiecień.Według ks. Patyka, tylko 10 procent zgłoszeń do egzorcysty to rzeczywiste opętania, reszta — to choroby psychiczne. Kapłan egzorcysta powinien więc współpracować z lekarzem psychiatrą — człowiekiem wierzącym i praktykującym.“Opętanie ma kilka charakterystycznych cech. Osoba opętana mówi np. nieznanymi językami, ujawnia jakieś nieznane fakty z przeszłości, a człowiek opętany może mieć wielką — jak na swój wiek czy posturę — siłę fizyczną. Może również wystąpić awersja, obrzydzenie w stosunku do rzeczy poświęconych, takich jak krzyże, medaliki czy woda święcona” — powiedział ks. Patyk.“Słyszałem o przypadkach, gdy po dodaniu wody święconej do zwykłej czy nawet do herbaty, osoba opętana, mimo że nic o tym nie wiedziała, reagowała natychmiast wypluciem i złością, a nawet nienawiścią. Egzorcyści podkreślają, że w czasie samych egzorcyzmów mogą ujawniać się jeszcze inne znaki” — mówił kapłan.Egzorcysta to kapłan, który ma ustne lub pisemne upoważnienie biskupa na podstawie kanonu 1172. Kodeksu Prawa Kanonicznego. Z języka greckiego “egzorcizo” oznacza “zaklinam”. Kapłan za pomocą egzorcyzmów czy specjalnych modlitw wyrzuca złego ducha z człowieka. Może to czynić sam biskup albo kapłan, który jest przez niego wydelegowany. Nie może się tego podjąć człowiek świecki. Świeccy mogą natomiast pomagać księdzu.Kanon 1172. mówi, że egzorcysta powinien odznaczać się nieskazitelnością życia, czystością obyczajów, rozmodleniem, z dystansem podchodzić do dóbr doczesnych, powinien działać roztropnie i powinien być zorientowany w tej dziedzinie, w której wykonuje posługę.W całej Polsce jest kilkudziesięciu egzorcystów, powołują ich diecezjalni biskupi. Sa oni zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Egzorcystów.Powody, dla których egzorcystów przybywa, to — według władz kościelnych — nasilanie się praktyk wróżenia, posług energoterapeutów i wszelkiego rodzaju form medycyny niekonwencjonalnej. Coraz częściej również ludzie padają ofiarami sekt religijnych. Dlatego też więcej osób zgłasza się do Kurii i biskupów z prośbą o pomoc.
PAP/Gazeta.pl