Ekskomunika dla polskiej parafii
- 21 grudnia, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Arcybiskup Saint Louis (USA) Raymond Burke ekskomunikował proboszcza i 6‑osobową radę parafialną polskiej parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Powodem kary jest opór wobec planów przejęcia kontroli nad parafialną własnością przez arcybiskupa. Abp Burke zarzucił kierownictwu polskiej parafii że dopuściło się ono aktu schizmy. Miała ona polegać na zatrudnieniu ks. Marka Bożka, który opuścił inną diecezję bez zgody swego biskupa. Do tej pory ks. Bozek był wikariuszem […]
Arcybiskup Saint Louis (USA) Raymond Burke ekskomunikował proboszcza i 6‑osobową radę parafialną polskiej parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Powodem kary jest opór wobec planów przejęcia kontroli nad parafialną własnością przez arcybiskupa.
Abp Burke zarzucił kierownictwu polskiej parafii że dopuściło się ono aktu schizmy. Miała ona polegać na zatrudnieniu ks. Marka Bożka, który opuścił inną diecezję bez zgody swego biskupa. Do tej pory ks. Bozek był wikariuszem w parafii katedralnej św. Agnieszki w Springfield.
Siedmioro ekskomunikowanych zostało wyłączonych z życia sakramentalnego Kościoła; nie mogą oni również sprawować żadnych funkcji kościelnych. Według abp. Burke‑a w obecnej sytuacji przyjmowanie komunii lub innych sakramentów od ks. Bożka jest grzechem śmiertelnym.
Polska parafia św. Stanisława Kostki w St. Louis działała na wyjątkowych zasadach. Na mocy uregulowań jeszcze z końca XIX w. parafialnymi finansami zarządzała rada parafialna a nie arcybiskup. Ten stan rzeczy postanowił zmienić abp Burke, który urząd swój objął w styczniu 2004 r. Polscy parafianie przeciwstawili się naciskowi kurii archidiecezjalnej, pragnącej przejąć kontrolę nad majątkiem, wycenianym na 9 mln USD. Sprawa oparła się nawet o Watykan, który stanął po stronie arcybiskupa.
Pomimo ekskomuniki licząca 450 wiernych parafia św. Stanisława Kostki przygotowuje się do bożonarodzeniowych mszy.