ELCA o seksie
- 23 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Geje i lesbijki powinni być powitani w swoim Kościele bez żadnej rezerwy — uważa dwóch biskupów-seniorów Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA). Kościół powinien dołożyć wszelkich starań, aby tak się stało bez podziału wśród wiernych — dodają hierarchowie.Ks. Herbert W. Chilstrom, pierwszy biskup-zwierzchnik ELCA oraz ks. Lowell O. Erdahl z Roseville w stanie Minneapolis, były biskup Synodu Okręgu Świętego Pawła, przedstawili swoją opinię podczas konferencji “Seksualność, duchowość i Kościół”, która […]
Geje i lesbijki powinni być powitani w swoim Kościele bez żadnej rezerwy — uważa dwóch biskupów-seniorów Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA). Kościół powinien dołożyć wszelkich starań, aby tak się stało bez podziału wśród wiernych — dodają hierarchowie.
Ks. Herbert W. Chilstrom, pierwszy biskup-zwierzchnik ELCA oraz ks. Lowell O. Erdahl z Roseville w stanie Minneapolis, były biskup Synodu Okręgu Świętego Pawła, przedstawili swoją opinię podczas konferencji “Seksualność, duchowość i Kościół”, która odbyła się w St. Olaf College (Northfield, Minneapolis) na początku kwietnia.
- Nie chce robić niczego, co mogłoby zniszczyć jedność ELCA — mówił Chilstrom. — To jednak prowokuje do zadania pytania: dlaczego przeznaczać czas na otwieranie ludzkich umysłów, skoro może to doprowadzić do podziału Kościoła, a nawet potencjalnej schizmy? Mogę dać tylko jedną odpowiedź: sprawiedliwość. Powoli acz pewnie doszedłem do wniosku, że wielu wiernych ELCA było spychanych na bok, a nawet dyskryminowanych — dodał.
W kościelnych dyskusjach na temat homoseksualizmu należy skrupulatnie powoływać się na Pismo i naukę — uważa Erdahl. Odwołując się do zapisów w Starym i Nowym Testamencie dodał: — Nie sądzę, aby te teksty mówiły cokolwiek o homoseksualizmie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu — stwierdził. Zdaniem biskupa-seniora zapisy biblijne wydają się nie odnosić do homoseksualistów żyjących w stałych związkach.
Ks. Barbara K. Lundblad, profesor Union Theological Seminary w Nowym Jorku uważa, że Kościół zawsze miał problemy z mówieniem o każdym typie seksualności. — Przez wieki musieliśmy przed każdymi drzwiami kontrolować swoje ciała. Stąd trudno zdecydować, jak rozmawiać o seksie w kontekście duchowości — powiedziała.
Kilkoro uczestników konferencji przekonywało, że stałe związki homoseksualne powinny być popierane i błogosławione przez Kościół.
Jednym z omawianych tematów była ordynacja gejów i lesbijek. Bp Herbert W. Chilstrom zauważył, że ELCA nie zabrania homoseksualistom pracy w charakterze organisty, nauczyciela szkółki niedzielnej, a nawet świeckiego ministra. Anita Hill, lesbijka żyjąca w stałym związku służąca w jednej z parafii w stanie Minneapolis opisała trudności z jakimi spotkała się na drodze do ordynacji. Powołana do służby w Kościele pani pastor z St. Paul Lutheran Church sprzeciwia się stanowisku ELCA w tej sprawie. Z punktu widzenia Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce jej święcenia nie są ważne.