Flaga Watykanu — krótka historia
- 16 lipca, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Na łamach “L´Osservatore Romano” ukazał się artykuł, dotyczący flagi Watykanu. Tekst Claudio Ceresa zaczyna się od historii zajęcia Rzymu w lutym 1808 roku przez francuskie wojska napoleońskie. Dowódcą wojsk był generał Miollis, który zawiesił na murach obwieszczenie, iż wojska Państwa Kościelnego zostają włączone do sił zbrojnych cesarstwa, a oporni zostaną aresztowani i skazani na zsyłkę. Przeciwko decyzji zbuntowała się jedynie mała grupa oficerów wiernych papieżowi […]
Na łamach “L´Osservatore Romano” ukazał się artykuł, dotyczący flagi Watykanu. Tekst Claudio Ceresa zaczyna się od historii zajęcia Rzymu w lutym 1808 roku przez francuskie wojska napoleońskie.
Dowódcą wojsk był generał Miollis, który zawiesił na murach obwieszczenie, iż wojska Państwa Kościelnego zostają włączone do sił zbrojnych cesarstwa, a oporni zostaną aresztowani i skazani na zsyłkę. Przeciwko decyzji zbuntowała się jedynie mała grupa oficerów wiernych papieżowi Piusowi VII, których Francuzi uwięzili w miejscowości Mantova. Francuzi chcieli wyeksponować wcielenie papieskich oddziałów, dlatego też zadecydowano iż nowi członkowie cesarskiej armii będą mieli na kapeluszach żółto-czerwoną oznakę.
Tymczasem niepokorny wobec Napoleona Pius VII wystosował 13 marca 1808 roku energiczny protest, nakazując wiernym mu grupom, aby zastąpili żółto-czerwony znak rzymskim kolorem biało-żółtym. Jak napisał żyjący w tamtych czasach opat Luca Antonio Benedttalla, papieżowi podporządkowali się Szwajcarzy i straż szlachecka. 16 marca 1808 roku Pius VII powiadomił na piśmie o swoim nakazie Korpus Dyplomatyczny w Rzymie i właśnie ten dokument uznaje się za akt narodzin kolorów flagi państwa watykańskiego.
Ceresa przypomina również, że wybór kolorów białego i żółtego nie był przypadkowy, ale chodziło o starą tradycję, według której złoto i srebro symbolizują klucze Królestwa, które zostały powierzone Piotrowi, a w starożytności były przekazywane papieżowi w bazylice laterańskiej w dniu obejmowania przez niego rzymskiej siedziby.
Konflikt między papieżem a Napoleonem trwał dalej, aż ten drugi nakazał, aby wszyscy nosili znaki w kolorach Francji lub Włoch. 17 maja 1809 roku Napoleon ogłosił przyłączenie Rzymu i Państwa Kościelnego do Francji, na co Pius VII odpowiedział ekskomuniką wszystkich, którzy prześladowali Kościół. W nocy z 5 na 6 lipca 1809 roku papież został aresztowany i zesłany do Grenoble, Savony i Fontainebleau, aby powrócić do Rzymu dopiero w 1814 roku. Nie zapomniał jednak o wydarzeniach z 1808 roku i wojska rzymskie ponownie zaczęły używać biało-żółtych barw jako znaku lojalności wobec papieża. W XIX wieku poszczególne przedstawicielstwa Watykanu zaczęły już oficjalnie używać biało-żółtej flagi.