Franz Jägerstätter — Męczennik sumienia
- 5 listopada, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Austriaccy biskupi, pod przewodnictwem kardynała Christopha Schönborna, uczcili wczoraj w Rzymie pamięć swego rodaka — Franza Jägerstättera. Jägerstätter jako katolik otwarcie przeciwstawił się dyktaturze Hitlera. Powołując się na głos swego sumienia odmówił służby w hitlerowskim Wehrmachcie, i tym samym udziału w wojnie Hitlera. W konsekwencji został uwięziony i skazany na śmierć. 9 sierpnia 1943 r. został ścięty w Berlinie, wraz z 15 innymi skazańcami. Pozostawił żonę i trójkę dzieci. […]
Austriaccy biskupi, pod przewodnictwem kardynała Christopha Schönborna, uczcili wczoraj w Rzymie pamięć swego rodaka — Franza Jägerstättera. Jägerstätter jako katolik otwarcie przeciwstawił się dyktaturze Hitlera. Powołując się na głos swego sumienia odmówił służby w hitlerowskim Wehrmachcie, i tym samym udziału w wojnie Hitlera. W konsekwencji został uwięziony i skazany na śmierć. 9 sierpnia 1943 r. został ścięty w Berlinie, wraz z 15 innymi skazańcami. Pozostawił żonę i trójkę dzieci.
Podczas nabożeństwa, zorganizowanego przez biskupów wspólnie ze Wspólnotą św. Idziego w bazylice św. Bartłomieja, odczytano fragmenty rękopisów Jägerstättera, napisanych przez niego w więzieniu. Wśród nich znalazły się następujące słowa: “Piszę ze związanymi rękoma; lepiej jednak że moja wola pozostaje wolna. Czasami Bóg ukazuje nam jasno swoją moc; moc którą obdarza tych którzy Go kochają, i którzy nie przedkładają ziemi ponad niebo”.
“Ani więzienie, ani łańcuchy, ani nawet śmierć nie może odłączyć człowieka od miłości Boga, ani też pozbawić go wolnej woli. Moc Boga jest niezwyciężona”.